П'ятниця 23 лют. 2024
У Запоріжжі обговорили екологічну складову Стратегії регіонального розвитку
04 бер. 2016

2301695003 березня 2016 року Всеукраїнська екологічна ліга провела засідання круглого столу «Екологічні проблеми Запорізької області та шляхи їх розв’язання». У заході взяли участь представники департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, Запорізького обласного управління водних ресурсів, обласних державних та природоохоронних установ, підприємці, науковці, громадськість.

На засіданні учасники обговорили нещодавно прийняту Стратегію регіонального розвитку Запорізької області до 2020 року, окреслили основні екологічні проблеми регіону та запропонували шляхи їхнього вирішення. Крім цього, відбулося представлення Запорізького осередку Всеукраїнської екологічної ліги.

230169448Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко привітала учасників та зазначила, що засідання круглого столу проходить у рамках ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги «Громадське лобіювання інтеграції екологічної складової у стратегії і програми регіонального розвитку», яка була започаткована у 2015 році. В рамках цієї ініціативи експерти ВЕЛ аналізують стратегії регіонального розвитку різних областей щодо наявності окремого екологічного розділу. Стратегія розвитку Запорізької області до 2020 року має виділену Стратегічну ціль № 4, яка стосується екологічної безпеки та збереження природних ресурсів, проте вона потребує суттєвого доопрацювання з огляду на велику кількість гострих екологічних проблем в області.

Запорізька область відноситься до найбільш техногенно-навантажених регіонів України, що обумовлено наявністю і концентрацією підприємств чорної і кольорової металургії, теплоенергетики, атомної енергетики, хімії, машинобудування.

Значна частина промислових підприємств розташована в центрі житлових забудов, що негативно впливає на навколишнє середовище населених пунктів.

Тетяна Валентинівна акцентувала увагу на тому, що експерти Всеукраїнської екологічної ліги доповнили та суттєво розширили існуючу Стратегічну ціль № 4, зокрема розділи «Покращення управління відходами» та «Розвиток природно-заповідної справи» були виділені в окремі оперативні цілі, а також доопрацьовано розділи щодо розв’язання проблем забруднення природних екосистем, стану екологічної безпеки, посилення участі громадськості у прийнятті екологічно важливих рішень.

Стратегічна ціль 4. Запорізький край – регіон екологічної безпеки
та збереження природних ресурсів
Оперативна ціль 4.1. Оперативна ціль 4.2. Оперативна ціль 4.3. Оперативна ціль 4.4.
Енергоефективність та підтримка альтернативної енергетики Створення умов для поліпшення стану довкілля Покращення управління відходами Розвиток природно-заповідної справи та екомережі

Стратегічна ціль №4, розроблена експертами Всеукраїнської екологічної ліги

 

P2030717У грудні 2015 року під час прийняття Державного бюджету України великими зусиллями було досягнуто того, щоб 80 % екологічного податку належать до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів. Для цільового використання цих коштів вкрай необхідно зазначити основні заходи з покращення екологічного стану області у стратегічному документі.

P2030734Голова Запорізької обласної організації ВЕЛ Ірина Пірогова розповіла, що для ефективного розв’язання екологічних проблем у місті та області необхідно налагодити співпрацю між підприємствами, органами місцевої державної влади та громадянами. Відсутність довіри призводить до виникнення підозр та непорозумінь, які заважають отриманню достовірної інформації та швидкому прийняттю рішень.

Вона повідомила, що система моніторингу стану довкілля в Запорізькій області є недосконалою. Запоріжжя - єдине місто в області, де проводяться дослідження стану атмосферного повітря на постах спостереження. Проте, в останні роки їхня кількість значно скоротилась, що робить результати моніторингу неповними і викривленими. Саме тому необхідно налагодити систему отримання даних щодо викидів забруднюючих речовин безпосередньо від підприємств-забруднювачів.

230169607Олександр Рильський, д.б.н., зав. кафедри екології Запорізького національного університету, зазначив, що першочерговим завданням є пов’язання екологічного, економічного та соціального компонентів для запровадження принципів збалансованого розвитку у процесі регіонального управління. Він зауважив, що у Стратегічній цілі, яку представив департамент екології Запорізької ОДА, відсутні конкретні заходи, що заплановані до реалізації у наступні роки. На його думку першочерговими кроками мають бути: оснащення усіх районних центрів локальними очисними спорудами, запровадження роздільного збирання та переробки побутових відходів, проведення інвентаризації державних земель та резервування частини з них під створення заповідних об’єктів.  

Всеукраїнська екологічна ліга буде домагатися змін  прийнятої Стратегії регіонального розвитку Запорізької області, зокрема внесення у повному обсязі розширеної Стратегічної цілі №4.

Програма круглого столу

Резолюція

 

 

В розділі "Новини":

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи