Вівторок 19 бер. 2024
Кампанія громадського лобіювання державних рішень з питань біобезпеки в Україні

foto GMO1Генетично модифіковані організми (ГМО) з`явились ще наприкінці 80-х років минулого століття. Відтоді перед вченими постають непрості питання, пов`язані з прогнозуванням можливих, нині недостатньо досліджених, наслідків поширення ГМО та безконтрольного вживання ГМ-продуктів.

Так зване генетичне забруднення, яке відбувається на фоні втрат біологічного та генетичного різноманіття, стає однією з найбільших загроз сучасності.

За останнє десятиріччя площа засіяна трансгенами збільшилась на планеті у 40 разів. Якщо 1996 році площі під вирощування ГМО складали приблизно 2,8 млн га, то нині фахівці називають цифру понад 85 млн га.

foto GMO2Генетично модифікований організм має в собі нову, неприродну комбінацію генетичного матеріалу, переміщеного завдяки генній інженерії.

В Україні офіційно жоден сорт ГМ-рослин в комерційних цілях не вирощується. Дослідження ГМ-сортів, створених компанією «Монсанто», відбувалися у 1997 та 1998 роках. Зокрема досліджувалася картопля, стійка до колорадського жука, цукровий буряк, стійкий до певних гербіцидів, та кукурудза, стійка до шкідливих комах. У 1999 р. ці випробування були припинені, через загрозу негативного впливу трансгенних сортів на здоров’я людини і довкілля.

foto GMO3Водночас, у 2006 році в Україні посівні площі сої та рапсу значно перевищували мільйон гектарів. В Європі це найбільші посіви цих культур. За неофіційними даними, значна їх частина – ГМ-сорти.

Представники міжнародних організацій, які протидіють неконтрольованому розповсюдженню ГМО заявляють, що українські ринки вже насичені ГМ-продукцією, проте, на відміну від країн ЄС, вона тут не маркована.

Оцінюючи ризики, пов’язані з ГМО, слід наголосити, що для людства і для природного середовища вони є надто суттєвими. 

 

Документи

1) Методичні рекомендації до проведення акції «Громадський контроль вмісту ГМО в продуктах харчування».

2) Лист на Директора Української лабораторії якості і безпеки продукції АПКщодо перевірки продуктів харчування на вміст ГМО