Середа 19 черв. 2024
Повідомлення
  • Simple Image Gallery Pro звертає Вашу увагу: Тимчасова папка Joomla!, призначена для зберігання кешу не має прав на запис. Будь-ласка, виправте дозволи, очистіть кеш та спробуйте знову.
Всеукраїнська акція «Посади своє дерево»

derevo logoМетою акції є формування екологічної культури у населення, поширення знань про стан, значення та захист зелених насаджень.

Під час акції «Посади своє дерево» члени ВЕЛ із залученням широких верств населення висаджують дерева та кущі у парках, скверах, гаях, біля дитячих садочків та навчальних закладів по всій території України, на берегах озер та річок. В 2000 році ВЕЛ розпочала реалізацію проекту «Парк тисячоліть», в рамках якого було створено та облаштовано десятки парків по всій Україні, закладено пришкільні дендроділянки, надана допомога в розвитку колекцій Ботанічних садів. Налагоджена співпраця із зоопарками.

Наші заходи

 2019 рік

Посади дерево – віднови довкілля - 2018

Актуальність та важливість акції

Протягом останніх 500 років Україна втратила понад дві третини лісів і нині за лісистістю посідає передостаннє місце в Європі. Ліси в нашій державі займають площу приблизно 9 млн га, тобто 15 % її території.

Знищення лісів зумовило не лише дефіцит деревини для промисловості України, почалися процеси, які можуть стати незворотними. Вже зараз великі території, насамперед на півдні та сході України, відчувають нестачу води, і це прискорює деградацію природного середовища.

Для того, щоб посадити дерево, необхідно здійснити кілька етапів:

1. Визначити територію для садіння дерев.

2. Погодити садіння дерев (кількість та види) з органами державної влади, місцевого самоврядування.

3. Розмітити місця висаджування дерев та погодити з фахівцями-дендрологами.

4. Підготувати територію для розміщення посадкових місць.

Ділянку, призначену для садіння дерев і чагарників, у першу чергу очищують від сміття, у тому числі природного.

5. Підготувати посадкові ями.

Під час копання ям верхні шари ґрунту складають в один бік, нижні – в інший. Якщо ґрунт із ям зовсім непридатний (будівельне сміття, важка глина та ін.), його замінюють доставленою з іншого місця родючою землею.

6. Правильно вибрати час садіння у залежності від погодних умов.

Дерева і чагарники можна висаджувати ранньою весною після відтавання ґрунту до початку розпускання листків, і пізньої осені, під час листопада. У разі весняного садіння деревні породи краще приживаються, ніж під час осіннього.

Механізм садіння

Безпосередньо перед садінням рослини дно підготовленої ями необхідно розпушити на глибину 10–15 см. Потім у яму насипають родючий ґрунт приблизно на дві третини її глибини та ущільнюють притопуванням.

Проте у будь-якому разі кореневій системі рослини під час висаджування бажано надати вільну форму розташування без перегинів, загинів, підвертання. Тому в процесі заповнення ями ґрунтом необхідно стежити, щоб через надлишок землі не довелося підрізати кореневу систему.

Саджанці перед садінням ретельно оглядають, усе пошкоджене, сухе коріння обрізають. Так само обрізають сухі, розмочалені кінці здорових коренів. Зрізи роблять навскіс, щоб вони були повернуті до поверхні насипаної на дно ями землі.

Перед садінням необхідно вмочити коріння рослини у бовтанку.

Саджати дерево зручніше вдвох. Один ставить дерево на втрамбований горбик землі і розправляє корені, при цьому треба стежити, щоб коренева шийка була на 6–8 см вище рівня землі з тим, щоб після осаджування землі в ямі коренева шийка опинилася на одному рівні з поверхнею ґрунту.

Після встановлення дерева в ямі друга людина засипає рівномірно коріння пухкою землею, а перша у цей час злегка струшує стовбур дерева, щоб земля краще заповнювала простір між корінням. Коли корені вкриються землею, струшування припиняють і яму заповнюють до кореневої шийки.

Навколо посадженого дерева формують валик висотою 10–12 см і виливають в ямку 2–3 відра води, що ущільнює ґрунт, краще зв’язує його з корінням.

Не рекомендується ущільнювати землю ногами під час заповнення ями, тому що під час утоптування досить часто пошкоджуються дрібні корінці.

Рослин, які використовуються при озелененні прибережних зон

При виборі рослин для конкретних умов виростання слід враховувати їхні біологічні властивості і відношення до основних чинників навколишнього середовища. У даному випадку перемінним чинником є вода, потреба в якій у різноманітних деревних рослин неоднакова. Через різний рельєф території що озеленюється (крутий беріг, пологий берег, низова ділянка заплави та ін.), близькості або дальності залягання ґрунтових вод, а також можливості затоплення даної території навесні, асортимент використовуваних деревних і чагарникових порід може змінюватися відповідно до даних таблиці 1.

Таблиця 1 – Потреба деревинних порід у волозі

Вимогливі до вологи (гігрофіти)

які в природі ростуть на зволожених ґрунтах

Верби, деякі види тополі

Середньовимогливі (мезофіти)

які ростуть на достатньо зволоженому ґрунті

Оксамит амурський, в’яз гладкий, клен, явір, клен гостролистий, липа длібнолистова і крупнолистова, горобина звичайна, ясен звичайний

Маловимогливі (ксерофіти)

які витримують більш-менш сухі місця перебування

Айва японська, айлант, акація біла, аморфа, береза бородавкова, бірючина, вяз приземистий, вишня магалебська, глід, груша, дуб черешчатий, ірга звичайна, катальпа, каркас західний, клен польовий, клен татарський, скумпія, смородина золотиста, бузок звичайний

Таблиця 2 – Асортимент деревинних порід стійких до затоплення

Породи

Припустима тривалість затоплення, дні

Верби чагарникові: жовта і червона, жовта і червона шелюга, верба ламка, трьохтичинкова, пятитичинкова (чорнолоз)

до 80 і більше

Верба біла, вільха чорна

60

Тополі: чорний (осокір) і білий,

черемха звичайна

40

В’яз гладкий,осика

40

Аморфа біла, дуб черешчатий

20

Клен гостролистий, липа мелколистная, дрібнолистова , ясен звичайний

15

Галерея зображень

{gallery}310{/gallery}