Середа 05 жовт. 2022
Неділя, 02 жовт. 2022 Автор
Всеукраїнська екологічна ліга висловлює щиру вдячність всім вчителям за високий професіоналізм, невтомну працю, терпіння у вихованні гідного, прогресивного покоління нашої країни. Неможливо переоцінити роль освіти у процесі формування всебічно розвиненої, екологічно свідомої людини. Адже саме від дітей та молоді залежить майбутнє нашої культурної і природної спадщини.
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
 
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
 
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
 
Професія вчителя поєднує в собі мудрість і молодість душі, енергію і доброту. Ваші серця завжди наповнені співчуттям і бажанням допомогти. Цими чудовими якостями Ви ділитесь з дітьми.
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
 
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
 
Бажаємо Вам, дорогі вчителі, мирного неба, міцного здоров’я, творчої наснаги, нових педагогічних звершень заради рідного краю та незалежної України! Все буде Україна!
З повагою, колектив Всеукраїнської екологічної ліги
30 вересня в Україні відзначають Всеукраїнський день бібліотек!
На сьогодні формування екологічного світогляду є питанням глобального значення. Важливу роль у формуванні екологічної культури відіграють бібліотеки.
Від початку військового вторгнення росії в Україну російські окупанти пошкодили 221 та зруйнували понад 100 бібліотек. 101 бібліотека втратила значну частину своїх фондів, а у 21 бібліотеці не зберігся жоден документ. За даними Міністерство культури та інформаційної політики України 33% з постраждалих бібліотек знаходяться в Донецькій області, 24% – у Київській, по 9% – у Миколаївській та Харківській областях.
На сьогодні більшість бібліотек України не лише обслуговують користувачів, проводять культурно-просвітницькі заходи, а й перетворилися на волонтерські центри допомоги Збройним Силам України і внутрішньо переміщеним особам.
Упродовж багатьох років Всеукраїнська екологічна ліга спільно з бібліотеками України проводить інформаційні заходи, тренінги, майстер-класи, спільні дитячі конкурси, презентації для поширення сучасних освітніх екологічних програм та методичних матеріалів, організовувала конкурс разом з мережею бібліотек для юнацтва (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/diialnist/spivpratsia/biblioteky ).
ВЕЛ надсилає власні видання, книги партнерських організацій, роздаткові матеріали для проведення природоохоронної роботи з дітьми та молоддю бібліотекам України. Для отримання літератури необхідно заповнити анкету та надіслати на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..">.
 
Видання ВЕЛ
 
Видання ВЕЛ
Екологічний вісник
 
Науково-популярний журнал "Екологічний вісник"
 
Ми щиро вітаємо всіх бібліотекарів з професійним святом та дякуємо за Вашу працю! Пропонуємо Вам згадати приємні та плідну співпрацю ВЕЛ з бібліотекарами.
Учасники семінару Еколого просвітницька діяльність у бібліотечній справі 27 09 2017 Херсон 1
 
Учасники семінару "Еколого просвітницька діяльність у бібліотечній справі" 27. 09. 2017, м. Херсон
 
Учасники семінару Еколого просвітницька діяльність у бібліотечній справі 2015 Житомирщина
 
Учасники семінару "Еколого просвітницька діяльність у бібліотечній справі", Житомирщина, 2015
Учасники семінару Енергозбереження у побуті 2015 Київ 1
Учасники семінару "Енергозбереження у побуті", Київ, 2015
 
Джерела: Міністерство культури та інформаційної політики України, сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Міжнародний день біодизеля відзначають щороку 10 серпня. Мета свята – привернути увагу до такого альтернативного джерела енергії, як біодизель. Також у цей день в 1893 році було вперше запущено двигун на паливі, основою якого було арахісове масло.
Біодизель – це паливо, вироблене з рослинних олій або тваринних жирів, що має найвищий енергетичний баланс порівняно з іншими видами палива.
 
306926195 7932402323501515 7368516096442844948 n
Біодизельне паливо не є абсолютно екологічно чистим, проте, порівняно з дизельним, набагато менше забруднює довкілля. У продуктах згоряння цього біопалива на 8–10 % менше окису вуглецю, майже на 50 % менше сажі й значно менше сірки (0,005 % порівняно з 0,2 % у звичайного дизельного палива). У разі потрапляння у довкілля біодизель дуже швидко піддається біологічному розкладанню. У порівнянні із мінеральним паливом, один літр якого здатен забруднити 1 млн літрів питної води і призвести до загибелі водяної флори і фауни, біодизель у разі потрапляння до води не наносить шкоди компонентам екосистеми.
Головний недолік біодизеля – висока собівартість. Він може на рівних конкурувати з дизелем, який отримують в процесі переробки нафти, тільки за умов вартості бареля нафти приблизно 80 доларів і вище. Тому більшість програм із впровадження біодизеля реалізуються за безпосередньої підтримки держави.
Щорічно в світі виробляється близько 35 млн тонн біодизеля, з яких близько 13 млн тонн – припадає на країни ЄС та 6 тонн – у США. Індонезія також займає лідируючі позиції – ця країна виробляє 3 млн тонн біодизеля щорічно.
Сировинна база для виробництва цього виду палива в Україні дуже значна, але найбільш раціонально використовувати насіння ріпаку, соняшнику та сої. Перший в Україні завод з виробництва біопалива на основі ріпакової олії запрацював в травні 2014 року на Львівщині у селищі Луки Самбірського району. Загалом в Україні побудовано 14 біодизельних заводів загальною потужністю 300 тисяч тонн/рік, проте вони не працюють на повну потужність. За відсутності технологій для виготовлення біодизелю значна частина сировини (в основному ріпак) до війни експортувався в країни Європи.
В умовах російської військової агресії в Україні біодизель може стати одним з важливих альтернативних джерел енергії, що допоможе у подоланні енергетичної кризи, яку провокують окупанти.
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
Міжнародний день безпритульних тварин започатковано Міжнародним товариством захисту прав тварин (ISAR). Його відзначають 16 серпня з метою привернення уваги громадськості до проблем бродячих тварин.
В цей день проводяться акції проти застосування жорстоких методів регуляції чисельності безпритульних тварин, збираються кошти на створення спеціальних центрів для утримання покинутих тварин.
 
Цуценя
 
Безпритульні тварини є у кожному населеному пункті. Для України питання регулювання кількості безпритульних тварин, толерантного поводження з ними та будівництва нових притулків є надзвичайно актуальним.
Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в деяких населених пунктах України збільшилася кількість безпритульних тварин. Причини різні: когось залишили господарі, коли швидко виїжджали у безпечніше місце, когось загубили по дорозі. Тварини, як і люди, переживають значний стрес у цей час.
 
Кіт
 
Поради щодо допомоги безпритульним тваринам під час війни:
– необхідно підгодувати тварин;
– якщо у Вас є можливість – прихистіть тварину у себе вдома;
– якщо Ви підібрали тварину і хочете відвезти її до притулку, то спершу дізнайтесь чи можуть там наразі приймати нових тварин, адже зараз багато притулків для тварин переповнені.
Важливу роль зараз відіграють притулки для тварин. Український досвід показує, що ці установи можуть існувати у вигляді благодійних організацій, комунальних підприємств або ж домашніх притулків. Всеукраїнська екологічна ліга закликає дбати про безпритульних тварин!
Текст: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: Національна поліція України, мережа Інтернет
Щороку 22 вересня відзначають Міжнародний день без автомобілів (World Carfree Day). Мета Дня – привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, знизити рівень концентрації відпрацьованих газів у міському повітрі, зменшення шумового навантаження, сприяти розвитку альтернативних видів пересування. У цей день у багатьох країнах світу люди замість власних авто в цей день використовують громадський транспорт, електротранспорт, велосипеди чи взагалі на день стають пішоходами.
 
День без автомобілів 4
 
Уперше День без автомобіля був проведений у Швейцарії в 1973 році, коли влада країни у зв’язку з паливною кризою закликала громадян відмовитись на декілька днів від автомобілів. У 1997 році першу загальнонаціональну «безавтомобільну» акцію провела Велика Британія. Наступного року до неї долучилася і Франція. До 2001 року до руху офіційно приєдналися понад тисяча міст у 35 країнах світу, зокрема, в Японії, Бразилії та Канаді.
 
авто
 
Одним з тематичних напрямів роботи Всеукраїнської екологічної ліги є дослідження впливу транспорту на стан довкілля та здоров’я населення (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../ekolohizatsiia.../transport ).
До повномасштабного вторгнення росії автомобільний транспорт був одним з основних джерел забруднення атмосферного повітря в Україні. Вихлопні гази автомобілів в своєму складі містять: чадний та вуглекислий газ, оксиди азоту, вуглеводні, сажу, бензопірен та важкі метали. Надмірне користування автомобілями є однією з основних причин утворення парникового ефекту за рахунок емісій діоксиду вуглецю (СО2) внаслідок спалювання пального.
Забруднення повітря транспортом
День без автомобілів в Україні офіційно не відзначається. Проте такі акції проходять за ініціативи й підтримки громадськості та місцевих органів влади в окремих містах України.
Долучайтесь до акції. Дбаймо про довкілля разом!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа інтернет
Фото: мережа Інтернет
Неділя, 25 вер. 2022 Автор

Всесвітній день річок відзначається щорічно в останню неділю вересня з метою підвищення обізнаності громадськості про річки та заохочення до їх збереження. Цього року це свято відзначають 25 вересня. Річки – головні поверхневі артерії суходолу, концентратори потоків речовини та енергії в ландшафтах, наявні на всіх континентах. Долини річок є концентраторами ландшафтного різноманіття, важливими шляхами міграції для рослин і тварин багатьох видів. Ріки є дуже чутливими до антропогенного впливу, і лише завдяки нашій активній участі ми можемо забезпечити їхнє здоров’я на наступні роки. Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років займається вивченняv антропогенного навантаження на водні ресурси (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../tematychni-napriamy.../voda).

5 р.Сіверський Донець

Осередки Всеукраїнської екологічної ліги активно застосовують різні форми роботи у цьому напрямі, залежно від особливостей водних об’єктів певної території, ступеня антропогенного впливу на них, екологічних проблем, що виникають у процесі водокористування. Зокрема, проводять наукові дослідження, запроваджують тематичні природоохоронні заходи і акції, розглядають питання стану водних ресурсів на засіданнях Наукової ради ВЕЛ, здійснюють просвітницьку роботу стосовно значення водних об’єктів і необхідності їх збереження тощо. З початком військового вторгнення росії забезпечення населення якісною питною водою є одним з головних завдань! Всеукраїнська екологічна ліга вимагає від Державного водного агентства та басейнових управлінь реалізувати свою діяльність на засадах Водної Рамкової директиви ЄС. Необхідно перейти до практичного застосування інтегрованого управління водними ресурсами, реалізовувати басейновий принцип у водокористуванні та опікуватись збереженням водних об’єктів. Вода – це життя!

Джерела: сайт ВЕЛ Фото: мережа Інтернет

Вівторок, 20 вер. 2022 Автор
Однією з найнезвичайніших природоохоронних дат є Ніч кажанів, яку відзначають в ніч з 20 на 21 вересня.
З 1997 року це загальноєвропейська природоохоронна акція, в якій беруть участь усі країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів у Європі – EUROBATs (діє з 1991 pоку, ратифікована Верховною Радою України 19 травня 1999 року).
 
Кажан
 
Мета Угоди – узгодження дій, розроблення і впровадження європейськими державами спільних заходів щодо збереження кажанів та місць їхнього перебування. Одним з пріоритетів діяльності в рамках Угоди є підвищення рівня обізнаності населення стосовно важливості збереження кажанів.
 
Кажани 2
 
Кажани – дуже незвичні ссавці, будова тіла яких дозволяє їм літати. Їхні крила підтримуються довгими та дуже сильно розвиненими передніми кінцівками. Також кажани мають вузький хвіст, який обтягнутий літною перетинкою. Довжина цього хвоста дорівнює довжині голови ссавця.
 
Кажани в печері
 
Кажани в печері
 
У світі існує близько 900 видів кажанів, і вони становлять майже одну чверть усіх сучасних видів ссавців. Хоча кажани досить поширені, у регіонах з інтенсивним розвитком промисловості і сільського господарства чисельність їхніх популяцій катастрофічно зменшується, і багато видів зараз знаходяться на межі зникнення.
На території України всі види рукокрилих занесені до Червоної книги України та потребують охорони. Міжнародна ніч кажанів проводиться з 2001 року в більш, ніж 60 країнах.
Експерти Всеукраїнської екологічної ліги зазначають, що внаслідок повномасштабної військової агресії росії екосистеми України зазнають нищівного впливу, під загрозою зникнення опинились рідкісні види рослин і тварин, зокрема і кажани. Всеукраїнська екологічна ліга закликає міжнародні природоохоронні організації долучитись до зупинення російського агресора задля збереження біорізноманіття, задля майбутнього!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
Понеділок, 19 вер. 2022 Автор
19 вересня о 00:20 російські військові здійснили обстріл промислової зони Південноукраїнської атомної електростанції (ПАЕС). Потужний вибух стався всього за 300 м від реакторів ПАЕС. Ударною хвилею пошкоджено понад 100 вікон будівель. 
Наслідки обстрілу Південноукраїнської АЕС
 
Наслідки обстрілу Південноукраїнської АЕС
 
Відключився один з гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу. Також, відключилися три високовольтні лінії електропередачі.
 
Південноукраїнської АЕС
 
Обстріл Південноукраїнської АЕС
 
Акти ядерного тероризму російських окупантів загрожують усьому світові.
Всеукраїнська екологічна ліга вимагає від Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) більш рішучих дій для спільних дій у подоланні агресора та ядерного терориста – Російської Федерації. Першочерговим завданням є закриття повітряного простору над Україною!
Джерело: державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"», мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
П'ятниця, 16 вер. 2022 Автор
Міжнародний день охорони озонового шару Землі (INTERNATIONAL DAY FOR THE PRESERVATION OF THE OZONE LAYER) був проголошений Генеральною асамблеєю ООН в 1994 році і відзначається 16 вересня на згадку про день підписання Монреальського протоколу.
Основною метою відзначення цього дня є запобігання руйнуванню озонового шару в результаті антропогенних дій.
Озоновий шар – це газовий шар у верхніх шарах атмосфери (стратосфері), що складається з особливої форми кисню – озону.
 
Озоновий шар
 
Озоновий шар
 
Втрата озонового шару стратосфери, який захищає усе живе на Землі від згубної дії ультрафіолетового випромінювання сонця, вважається однією з головних глобальних екологічних проблем, з якими світова спільнота ввійшла у нове тисячоліття.
 
Озон
 
Озон
 
16 вересня 1987 року в Монреалі (Канада) відповідно до Віденської конвенції був розроблений Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар, який був підписаний і набув чинності 1 січня 1989 року. В рамках цього протоколу вдалося заборонити виробництво і вжиток 100 видів хімікатів, що руйнують озоновий шар. Мета документу – спрямувати дії країн на захист озонового шару за допомогою скорочення (або припинення) виробництва і споживання деяких хімічних речовин, які руйнують озоновий шар.
Україна у 1985 році підписала, а наступного року ратифікувала Віденську конвенцію, а 20 вересня 1988 року приєдналася до Монреальського протоколу.
Всеукраїнська екологічна ліга упродовж 25 років своєї діяльності проводить тематичні дослідження, круглі столи, обласні організації ВЕЛ проводили акції, зокрема акція «Збережи озоновий шар та зелені насадження. Збережи своє майбутнє».
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи