Понеділок 15 лип. 2024
Всеукраїнський конкурс «Екологічна сумка замість пластику»

Всеукраїнська екологічна ліга оголошує проведення всеукраїнського конкурсу «Екологічна сумка замість пластику».

Мета конкурсу:

–        виховання у дітей та молоді мотивацій і звичок екологічної поведінки і дій по відношенню людини до природи;

–        привернення уваги громадськості до вивчення та розв’язання екологічних проблем;

–        формування нового природоохоронного світогляду громадян України;

–        виявлення творчого потенціалу, індивідуальних здібностей та визнання себе відповідальним за збереження навколишнього природного середовища.

Завдання конкурсу:

–        виховання небайдужого ставлення до проблем довкілля;

–        акцентування уваги суспільства на необхідності термінового вирішення екологічних проблем;

–        пропаганда здорового способу життя;

–        підтримка творчо обдарованої молоді;

–        формування активної громадянської позиції щодо захисту довкілля;

–        організація виставки представлених на конкурс виробів.

За рік в Україні утворюється приблизно 11 млн тонн твердих побутових відходів. Близько 4% українських земель вкриті сміттєзвалищами, площа яких неухильно зростає. Чимало з відходів, що потрапляють на ґрунти, є вкрай небезпечними. Половина з них – це впакування й тара. Половина цієї половини, тобто чверть загальної кількості – поліетиленові пакети й Пет-пляшки.

Три українці за рік утворюють вагон використаного пакування.

Виникнення відходів виробництва й споживання супроводжувало людство протягом усього його існування. Однак серйозною екологічною проблемою воно стало в XIX–XX сторіччях. Сьогодні близько 30% відходів по вазі й 50% за обсягом становлять різні пакувальні матеріали. З них 13% ваги й 30% обсягу становить пластик! Пластик став справжнім нещастям для природи.

Створюючи матеріали штучного походження, люди втручається в природні цикли, які забезпечують кругообіг речовин. У природі немає відходів: усе народжується, умирає, розпадається й вертається в землю. Сміття й упакування зі штучних матеріалів поступово розкладають теж, але це відбувається дуже повільно. А іноді й не відбувається зовсім!

Частка полімерних матеріалів в упакуванні в розвинених країнах становить 5–20%, а в Україні, по оцінкам фахівців, – 10–12%! Причому, функціональне «життя» пакування невелике, і вони дуже швидко відправляється на смітники, часто стихійні. Усе це створює величезну проблему: зараз щорічно населення земної кулі збільшується на 1,5–2 %, зате обсяг сміттєвих смітників – на 6%! Тому відмахуватися від розв'язку питань екології сьогодні вже не доводиться.

Позбутися використаного пластику практично неможливо. Донедавна існувало лише два шляхи вирішення проблеми: поховання й спалювання пластикового сміття. Але пластик не розкладає в ґрунті, а при його спалюванні виділяються вкрай токсичні для людини речовини. Проникаючи в ґрунт, «отрута» попадає в ґрунтові води, а потім і у водопровід. Учені знаходять пластик уже в організмах прибережних океанських морських тварин і риб, звідки для нього прямий шлях в організм людини. Крім того, відзначене, що пластикові пакети часто стають причиною смертей тварин і птахів, потрапляючи їм у стравохід — адже наші брати менші не мають вправності для очищення, що сподобався шматочка, що смачно пахне, від упакування. Як затверджують фахівці, 60% усіх захворювань в Україні викликані саме несприятливими екологічними умовами проживання.

Час бездумного існування вже пройшов, планета задихається від сміття. У розвинених країнах, де приділяють великої увагу охороні навколишнього середовища, поступово вертаються до виробництва впакування з паперу — екологічно чистого матеріалу, що не створює проблем при утилізації. Папір практично не наносить шкоди навколишньому середовищу, небезпечна тільки фарба, нанесена на папір.

Останнім часом усе частіше й частіше стали говорити про те, що пластикові пакети, найчастіше використовуються лише для того, щоб донести тільки продукти із супермаркету до будинку і відразу  викидаються. При цьому наноситься величезна шкода довкіллю. Адже, потрапивши на сміттєвий смітник, такий пакет зможе повністю розкладеться тільки через 400 років! Саме тому в ряді країн використання поліетиленових пакетів як побутового впакування вже обмежене або заборонене.

Документи

1) Положення про конкурс