Субота 06 черв. 2020
Вирубування лісів України

 forest1Значення лісів у житті людини надзвичайно велике і багатогранне. Вони відіграють найважливішу роль у підтриманні природного стану біосфери. Як чинник культурного і соціального значення ліс для багатьох мільйонів людей є місцем відпочинку, лікування та туризму.

Встановлено, що 1 га насаджень затримує за 1 рік 70 тонн пилу, сажі та кіптяви та виділяє 4 тонни кисню.

Ліси об’єднують в собі складні системи живих організмів, які взаємодіють між собою та навколишнім середовищем. Також, ліси виконують важливу середовищеутворювальну функцію, адже відомо, що всередині лісу температура в середньому нижча на 2-4оС, а вологість, навпаки, вища. Крім цього, повітря у лісі насичене фітонцидами – біологічно активними речовинами, що  пригнічують зростання і розвитокхвороботворних бактерій.

Проте, на жаль в Україні вже багато років квітне браконьєрство та державна недбалість, які зумовлюють знищення лісового багатства нашої країни.

Внаслідок незаконного переміщення деревини втрати державних лісогосподарських підприємств складають 0,5 млрд. грн (біля 46 млн. євро) щорічно. В Закарпатській області СБУ оцінила об'єм незаконного експорту деревини в 4 млн. грн. за 2006 р.

Окремого згадування варті санітарні рубки, які регламентуються Постановою Кабміну «Про затвердження Санітарних правил в лісах України». Об'єми так званих рубок догляду і санітарних рубок знаходяться на дуже високому рівні (приблизно 57% загального об'єму заготовленої деревини) і часто включають вирубку найбільш цінних дерев.

Virubka

Вирубка лісу на заході України

Обсяги вирубувань головного користування не можуть наповнити західний ринок, який, зберігаючи свої високопродуктивні ліси, скуповує за безцінь високоякісну деревину Карпат. Тому під суцільні санітарні рубки відводять ті лісові масиви, які не досягли віку стиглості, аргументуючи це наявністю шкідників, знайдених на 2-3 деревах.

Незаконні рубки призводять до паводків у гірських районах в результаті неможливості знеліснених земель вбирати і утримувати вологу. Крім цього, величезними є втрати біорізноманіття через знищення середовища існування тварин та рослин.

Серед областей України Житомирщина має найбільшу площу лісів, яка становить 10% загальнодержавного лісового фонду. Лісистість області складає 31%. Це вдвічі перевищує загальнодержавний показник. 

У травні 2014 року мешканці села Липники Лугинського району намагалися боротися із рубкою лісу. Поблизу села швидкими темпами невідомі почали рубати ліс, проте ні перевірки ні комісії не дали вагомого результату, адже, як з’ясувалося, усі документи, дозволи на вирубки були у порядку.

IMG 4330

Машини з лісом у Житомиріській області

Проте, минулого року господарському суду Житомирської області вдалося притягнути до відповідальності сільськогосподарське підприємство, що здійснювало незаконні рубки на території Коростенського району. Було встановлено, що підприємство завдало шкоди довкіллю на 6,2 млн гривень. Хоча гроші були сплачені, шкоду лісу так і не було компенсовано.

У 2013 році у Радомишльському районі Житомирської області було вирубано декілька гектарів лісу для розчищення території під лінію електропередач.

LEP Radomishl 2014

Вирубка лісу для проведення лінії електропередач у Житомирській області

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи