Субота 10 квіт. 2021
Звіти та публікації 2016 рік

Звіт про роботу Наукової ради

Всеукраїнської екологічної ліги

за 2016 рік

 Практична природоохоронна діяльність ВЕЛ підтримується фаховим, неупередженим обґрунтуванням науковців – членів Ліги. Позиція ВЕЛ з проблемних питань формується з урахуванням пропозицій, рекомендацій представників різних галузей науки, без вузьковідомчих впливів. Наукова діяльність Всеукраїнської екологічної ліги здійснювалася у кількох наукових напрямках. 

І. Сприяння збалансованому розвитку та інтеграція екологічної складової у галузеві та регіональні політики, програми розвитку територіальних громад 

1.1. Виклики та перспективи впровадження в Україні глобальних цілей збалансованого розвитку до 2030 року

Наукова спрямованість. Розробка Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року, в рамках проекту ПРООН/ГЕФ «Інтеграція положень Конвенцій РІО в національну політику України».

Впродовж звітного періоду науковці ВЕЛ взяли активну участь Консультативних зустрічах щодо проекту Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року, зокрема:

21 вересня в м. Одесі,

7 жовтня у м. Івано-Франківську

27 жовтня в м. Харкові.

Члени обласних організацій ВЕЛ долучилися до обговорення проекту, чітко висловили стратегічні напрями розвитку держави до 2030 р. Зокрема, зазначили, що Стратегія сталого розвитку України на період до 2030 року має супроводжуватися Національним планом дій (з передбаченими конкретними завданнями та заходами), спрямованим на її впровадження.

У процесі обговорення напрацьовані пропозиції до тексту Стратегії.

Члени Миколаївської ОО ВЕЛ, взяли участь у засіданнях робочих груп та розробці Стратегії збалансованого розвитку м. Миколаєва.

Науковці ВЕЛ взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Екологічні засади збалансованого регіонального розвитку» (10-11 травня 2016 р. м. Івано-Франківськ), співорганізатором якої виступила Всеукраїнська екологічна ліга. Ключова тема конференції – сталий регіональний розвиток. На конференції обговорювали й інші актуальні питання екології, охорони довкілля, екологічної освіти, безпеки та політики, зокрема: екологічна освіта і наука; охорона природи та розвиток екологічної мережі; екологічна безпека, політика та моніторинг довкілля.

На базі Рівненської Малої академії наук учнівської молоді за сприяння Рівненської ОО ВЕЛ проведено щорічний круглий стіл «Екологічні проблеми Рівненщини в аспекті сталого розвитку» (квітень 2016 р.).

1.2. Інтеграція екологічної складової у стратегії і програми регіонального розвитку

Всеукраїнська екологічна ліга сприяє інтеграції екологічної складової до стратегій, програм та планів регіонального розвитку, здійснює громадське лобіювання важливих національних питань, зокрема: інтеграція екологічної політики в усі сектори економіки та суспільного життя; впровадження принципів збалансованого розвитку; формування засад «зеленої економіки» в Україні, наближення українського законодавства до європейських стандартів. Експерти Всеукраїнської екологічної ліги активно долучилися до складного процесу формування політики регіонального розвитку, нових форм співпраці територіальної громади з владою та бізнесом, до написання регіональних Стратегій/Планів з урахуванням засад збалансованого розвитку. Зокрема, ВЕЛ було розроблено розділ «Екологічна безпека та збереження довкілля» до регіональних Стратегій Івано-Франківської, Запорізької, Полтавської, Донецької, Миколаївської, Сумської, Рівненської областей та подано на розгляд обласних державних адміністрацій та обласних рад.

Науковці ВЕЛ долучилися до організації та проведення круглих столів:

«Процес реалізації стратегії регіонального розвитку в Черкаській області: проблеми, досягнення та перспективи»(15.01.2016 р.), на якому зазначалося, що Стратегія розвитку Черкаської області до 2020 року – єдина регіональна Стратегія в Україні, що є в англомовному варіанті і була презентована у Брюсселі на засіданні Європарламенту. Також безперечним плюсом цієї Стратегії є те, що з чотирьох її напрямків один присвячений довкіллю та екологічній безпеці регіону, який внесений виключно за ініціативи громадських активістів-екологів Всеукраїнської екологічної ліги.

- «Екологічні проблеми Полтавської області та шляхи їх розв’язання»(21.04.2016). Експерти ВЕЛ проаналізували Стратегію розвитку Полтавської області на період до 2020 року, визначивши, що деякі гострі проблеми залишилися поза увагою.

- «Підготовка та реалізація програм розвитку населених пунктів на засадах збалансованого розвитку» (07.06.2016 р., м. Корсунь-Шевченківський Черкаська область).

 Дніпропетровська ОО ВЕЛ продовжила роботу у складі Робочої групи з проведення Стратегічної екологічної оцінки Комплексної стратегії розвитку Дніпропетровської області на період до 2020 року.

Активісти Запорізької ОО ВЕЛ ввійшли до складу Координаційної ради з питань формування та розробки Стратегії розвитку Запоріжжя, засідання якої відбулося 8 жовтня. За наполегливою вимогою саме нашої організації екологічна складова виділена в окремий напрямок.

1 грудня у м. Запоріжжя відбулося перше засідання робочої групи з проведення Стратегічної екологічної оцінки проекту Стратегії розвитку м. Запоріжжя до 2025 року, яке відбулось за підтримки міжнародного проекту «ПРОМІС».

Експертами Проекту були презентовані заходи з проведення Стратегічної екологічної оцінки та робочий план по їх реалізації.

1.3. Природно заповідний фонд України у контексті децентралізації влади

Наукова спрямованість. Ситуація, яка склалася у галузі природно-заповідного фонду є вкрай незадовільною. Показник заповідності становить 6,08% від загальної площі України – один з найменших серед країн Європи. Конвенцією про охорону біологічного різноманіття визначено пріоритетне завдання – збільшити площу заповідних територій до 17% на суходолі та до 10 % в межах морських акваторій. На жаль, досягнення цих показників поки що є фантастичною мрією, оскільки природоохоронці щоденно ведуть важку боротьбу за збереження хоча б існуючих територій. Особливо складною є ситуація в Донецькій і Луганській областях. Зокрема, 7 червня 2016 року голова Донецької ВЦА Жебрівський П.І. видав три розпорядження №457, №458, № 459 щодо скасування регіональних ландшафтних парків «Зуївський», «Меотида» та «Донецький кряж».

Всеукраїнська екологічна ліга підготувала звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України з вимогою дати оцінку розпорядженням голови Донецької ВЦА щодо ліквідації зазначених регіональних 7 ландшафтних парків, а також звернулася до Донецької військово-цивільної адміністрації і закликала внести зміни до зазначених низькоякісних розпоряджень, змінивши їх назви та зміст на тимчасове призупинення роботи адміністрацій всіх трьох РЛП до моменту завершення воєнних дій.

Всеукраїнською екологічною лігою спільно з провідними фахівцями підготовлено наукове обґрунтування створення дев’яти нових ландшафтних заказників у Донецькій області, зокрема:

- «Галина гірка», «Караковський», «Приторський» у Красноармійському районі;

- «Балка Грузька», «Золотий байрак», «Тінистий байрак», «Баранцевий яр», «Малиновий степ», «Заплава р. Бик» у Добропільському районі;

- розширення заповідного урочища «Брандушкин яр» та зміни його статусу на ботанічний заказник місцевого значення (Добропільський район).

ВЕЛ підготувала та передала до Міністерства екології та природних ресурсів України листи-звернення до Голови Верховної Ради України В. Б. Гройсмана:

- Щодо дій Мінприроди України з вимогою відновити на посаді керівників об’єктів природно-заповідного фонду (лист-звернення від 29 березня 2016 р. № 26/03.),

- Щодо невідповідності займаній посаді директора Департаменту з питань заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів Іваненка І.Б.

Голова Дніпропетровської ОО ВЕЛ Грицан Ю.І. ввійшов до складу робочої групи щодо створення національного природного парку на території Магдалинівського, Новомосковського, Петриківського, Царичанського та Юрївського районів Дніпропетровської області.

Вчені Наукової ради Дніпропетровської ОО ВЕЛ взяли участь у підготовці документації для затвердження Національного природного парку «Орільський».

18.02.2016 р науковці Рівненської ОО ВЕЛ взяли участь у засіданні робочої групи Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації з питання розроблення Проекту створення національного природного парку «Нобельський» та обговоренні картографічного матеріалу.

Голова Харківської обласної організації ВЕЛ протягом року, як член науково-технічних рад Національних природних парків «Гомільшанські ліси», «Слобожанський» та «Дворічанський»відвідував брав участь у  засіданнях, на яких чітко висловлював позицію ВЕЛ.

Членами Хмельницької ОО ВЕЛ підготовлено та подано на розгляд 14 наукових обґрунтувань для заповідання територій та об’єктів міста Хмельницького, що дозволить розширити природно-заповідний фонд території міста на 140 %, а площу ПЗФ – на 9 га.

Активістами Волинської ОО ВЕЛ завершено та подано проект створення Національного природного парку «Західне Побужжя», працюють над проектом грантової програми за участю польської сторони на тему «Західне Побужжя – чисте довкілля на україно-польському кордоні».

Науковці ВЕЛ взяли участь у науково-практичних конференціях:

- «Збереження біологічного та ландшафтного різноманіття як складова екологічного та патріотичного виховання населення України» (7-8 липня, м. Святогірськ Донецької області), організаторами якої є Всеукраїнська екологічна ліга та Національний природний парк «Святі Гори». У рамках конференції визначені пріоритетні завдання; шляхи підвищення якості та ефективності управління природно заповідним фондом; основні підходи до розроблення еколого-культурних та історичних маршрутів на території об’єктів ПЗФ; проблеми встановлення й відновлення меж природоохоронних територій; відбувся обмін досвідом співпраці об’єктів ПЗФ з місцевими громадами, освітніми установами та громадськими організаціями.

- «Динаміка біологічного та ландшафтного різноманіття заповідних територій» (25-27 травня 2016 року м. Кам’янець-Подільський Хмельницька область) взяли участь у підготовці та проведенні.

За активної участі Черкаської обласної організації ВЕЛ проведено семінари для голів сільських рад«Розвиток заповідної справи на Черкащині» (17.05.2016 та 24.05.2016 р. Черкаська ОО ВЕЛ).

Науковцями Чернігівської ОО ВЕЛ проведено експедиційні дослідження сучасного стану природно-заповідних територій у Ріпкинському, Городнянському, Новгород-Сіверському та Семенівському районах (Чернігівська ОО ВЕЛ).

1.4. Екологічні проблеми енергетики у контексті глобальних змін клімату

Наукова спрямованість. Формування збалансованого розвитку, розширення участі громадськості у формуванні та реалізації державної екологічної політики, організація громадського екологічного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства. Всеукраїнська екологічна ліга наголошує, що концепція централізованої системи енерговиробництва не лише застаріла, вона є економічно нерентабельною.

ВЕЛ, як фундатор еколого-наукового кластеру Національна екологічна рада України, ініціювала засідання з представниками органів місцевого самоврядування Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей, обласних управлінь водних ресурсів, наукових установ, та громадськості під час якого було обговорено негативні екологічні, економічні та соціальні наслідки спорудження Верхньодністровського каскаду ГЕС.

Крім того, ВЕЛ підтримала вимогу Національної екологічної ради України до Кабінету Міністрів України щодо перегляду рішення Уряду України від 13 липня 2016 року про затвердження «Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року». Цей документ не пройшов жодних публічних обговорень, екологічних оцінок згідно з чинним законодавством України і був затверджений з порушенням чинних процедур. Сформовано та представлено позицію ВЕЛ щодо будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС.

Експерти та науковці ВЕЛ взяли активну участь у роботі круглого столу«Екологічні проблеми Івано-Франківської області та шляхи їхнього розв’язання» (17.03.2016 р.). Одним із найнебезпечніших підприємств є Бурштинська ТЕС, яка утворює 199,8 тис. т викидів шкідливих речовин, серед них: діоксид сірки (159 928 т/рік), тверді речовини (25 283 т/рік), сполуки азоту (13 229 т/рік), оксид вуглецю (1 225 т/рік) та метан (126 т/рік). Викиди БуТЕС становлять 90% загальної кількості викидів інших підприємств. У зв’язку з цим, керівництву ПАТ «ДТЕК Західенерго» запропоновано розробити проект модернізації потужності та скорочення обсягів викидів Бурштинської ТЕС відповідно до вимог Директиви 2010/75EU, які Україна зобов’язана дотримуватися згідно з умовами Договору про створення Енергетичного співтовариства.

Членами Івано-Франківської ОО ВЕЛ проведено цикл семінарів для учнівської і студентської молоді про переваги і перспективи впровадження альтернативної енергетики, запровадження альтернативних джерел і труднощі в умовах України.

1.5. Використання біомаси – енергоефективність чи енергонезалежність місцевих громад

Наукова спрямованість. Для України біоенергетика є одним із стратегічних напрямків розвитку сектору відновлюваних джерел енергії, а особливо зараз, коли виникла висока залежність країни від імпортних енергоносіїв. З метою стимулювання використання біомаси у тепло- та гарячому водопостачанні та запровадження в регіонах України кращих практик використання біоенергетичних технологій 13 грудня в приміщенні Дніпропетровської обласної державної адміністрації було проведено робочу нараду. З основною доповіддю щодо проекту Регіональної програми використання біоенергетичних технологій у тепло- та гарячому водопостачанні в Дніпропетровській області роки виступив голова Дніпропетровської ОО ВЕЛ Грицан Ю. І. Під час організовано презентацію та професійну дискусію проекту Регіональної програми використання біоенергетичних технологій у тепло- та гарячому водопостачанні у Дніпропетровській області.

Протягом жовтня-грудня активісти Черкаської ОО ВЕЛ взяли участь у розробці регіональної програми використання біоенергетичних технологій у тепло- та гарячому водопостачанні в Черкаській області на 2017-2020 рр.

1.6. Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології

Наукова спрямованість. Всеукраїнська екологічна ліга посилено працює над визначенням в Україні проблем та перспектив формування Стратегії поводження з небезпечними відходами, впровадження екологічних ініціатив, сприяння залученню інвестицій та інновацій, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій на місцевому рівні, розроблення рекомендацій для комплексного розв’язання муніципальних і регіональних проблем у сфері поводження з відходами.

«Поводження з відходами в Україні» – це масштабна кампанія, яку наша організація започаткувала в 2013 році, провівши ряд заходів, спрямованих на пошук рішення даної проблеми.

2 лютого голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко у складі делегації взяла участь у дводенному робочому візиті до Німеччини. Під час перебування делегація ознайомилася з діяльністю сміттєпереробного заводу, що розташований неподалік від м. Штутгарт. Вражаючим фактом є надзвичайно високий ступінь перероблення сміття (98%). Лише 2% потрапляє на полігони.

6 червня голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко взяла участь у виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яке проходило у Львові. Учасники засідання відвідали сміттєзвалище і на власні очі побачили масштаби екологічної трагедії, що склалася у с. Грибовичі (Львівська область).

За ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги, Екологічної рециклінгової асоціації України, Центру муніципальних технологій за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства екології та природних ресурсів України, Львівської обласної державної адміністрації, Львівської міської ради в рамках Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» відбулася конференція «Стан сміттєзвалищ і полігонів ТПВ в Україні: проблеми та шляхи їхнього розв’язання» (14-15 липня, м. Львів). Учасники конференції відвідали Грибовецьке сміттєзвалище та цех з переробки люмінесцентних ламп. Резолюція включає розв’язання не лише проблеми Грибовицького сміттєзвалища, а й поводження з відходами в Україні в цілому.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги та члени Правління Донецької ОО ВЕЛ провели обстеження стану закритого сміттєзвалища с. Богородичне Слов’янського району Донецької області (20.07.2016 р.). Встановлено, що експлуатацію сміттєзвалища припинено, натомість, наразі воно використовується для розміщення побутових відходів, будівельного сміття, відходів деревини. Тут відбувається несанкціонований збір вторинної сировини. Крім того, через порушення вимог експлуатації 19 липня на сміттєзвалищі сталася пожежа, площа, охоплена вогнем – понад 2 га.

Правлінням Донецької РО ВЕЛ підготовлено звернення до Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА, Слов’янської державної адміністрації щодо ліквідації сміттєзвалища.

У м. Києві відбувся Національний Форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» (22-23 листопада 2016 р.), організаторами якого виступили Всеукраїнська екологічна ліга, Екологічна рециклінгова асоціація України, «Si Group Consort. Ltd.». Форум проводився за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Київської міської державної адміністрації, Національної екологічної ради України. Під час роботи Форуму було розглянуто декілька ключових питань, пов’язаних з небезпечними відходами: питання щодо проблем поводження з непридатними пестицидами в Україні, правового регулювання та формування стратегії управління медичними відходами, утворення відходів електричного та електронного обладнання та шляхів їх розв’язання, питання впровадження в Україні європейських підходів до управління відходами електричного та електронного обладнання та засади екологічно безпечного поводження з рідкими небезпечними відходами. Основною темою круглого столу «Проблеми поводження з радіоактивними відходами: міжнародна практика та досвід України», що відбувся у рамках Форуму, було спорудження централізованого сховища для зберігання відпрацьованого ядерного палива, яке буде розміщуватися у Зоні відчуження.

Учасники Форуму висловили пропозиції щодо розв’язання проблем, пов’язаних з небезпечними відходами, які були покладені в основу Резолюції.

В Україні,  неутилізовані токсичні відходи, щороку забруднюють довкілля. Почастішали випадки скидання відпрацьованих люмінесцентних ламп на звалища, зокрема, у м. Києві (вул. Колекторна), поблизу м. Чигирин,  с. Змітнів (Черкаська область), на території Диканського району Полтавської області та інших населених пунктах. На звалищі відпрацьованих люмінесцентних ламп поблизу с. Змітнів (Черкаська область) на багатьох коробках вказані номери шкіл, з яких ці лампи вивезли. Виявилося, що майже всі лампи були зібрані у школах Дарницького району м. Києва.

Розтрощені люмінесцентні лампи, отрутохімікати в дірявих бочках, непридатні добрива та купи відходів зберігалися просто неба на території одного з промислових підприємств з утилізації небезпечних відходів. За ініціативи народного депутата України Олега Недави та Всеукраїнської екологічної ліги співробітниками Управління захисту економіки (УЗЕ) в Черкаській області, ДЗЕ Нацполіції проведено розслідування та відібрано проби води і ґрунту. Подробиці розслідування цієї справи було представлено на брифінгу для ЗМІ, який відбувся) в рамках Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології».

Члени Всеукраїнської екологічної ліги разом з Міністром екології та природних ресурсів Остапом Семераком, Ліцензійною комісією та представниками ЗМІ виїхали на позапланову перевірку ТОВ «МЕГАЕКОПРОМ» в с. Забуяння Київської області. Підприємство має ліцензії Міністерства екології та природних ресурсів України на провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та ліцензії на збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізацію та знешкодження 13 пунктів небезпечних відходів (в тому числі тари з під пестицидів та поліхлоровані біфеніли (ПХБ) від 3 грудня 2013 року. Замість працюючого небезпечні відходи потрапили на занедбану територію околиць села, де знаходиться ангар із розбитим шифером та хаотично розкиданим по території будівельним сміттям.

Бердичівським РО ВЕЛ (Житомирська область) проведено районний етап Всеукраїнського конкурсу «Друге життя побутових відходів», у рамках якого у жовтні відбулася виставка – ярмарок Найбільше робіт представлено у номінації «Нове життя старим речам».

Івано-Франківською ОО ВЕЛ 18 травня проведено акцію «Відходи: сміття чи ресурс?» за участі студентів ВНЗ та коледжів Івано-Франківська.

Хорольським РО ВЕЛ (Полтавська область) впроваджено проект «Кришечки». У місті створено 9 пунктів збору кришечок від пластикових пляшок. Для популяризації даного проекту проведена велика інформаційна робота: виступи активістів у ЗМІ, розповсюдження листівок. Протягом року зібрано і передано на переробку 240 кг пластикових кришечок, ще чекає на відправку приблизно 40 кг.

Активісти Черкаської ОО ВЕЛ входять до складу постійно діючої комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань затвердження паспортів місць видалення відходів на сміттєзвалища.

Систематично протягом року членами Чернігівської ОО ВЕЛ проводиться екопросвітницька робота щодо недопущення несанкціонованих сміттєзвалищ (Чернігівський район) серед місцевого населення.

1.7. Збереження водних ресурсів 

Наукова спрямованість. Об’єднання зусиль влади й громади на вивчення та збереження забруднення водних об’єктів України.

ВЕЛ підготувала і передала відкрите звернення до Прем’єр-Міністра України щодо неприпустимості передачі Державного агентства водних ресурсів України з підпорядкування Міністерства екології та природних ресурсів України в підпорядкування Міністерства аграрної політики та продовольства України (20.01.2016).

По закінченню прес-конференції «Екологічний стан водойм України. Причини та наслідки забруднення води та замору риби у річках» (13.07.2016 р.) учасники разом з журналістами виїхали на катерах по Дніпру, де побачили катастрофічне обміління та жахливу якість води.

Всеукраїнська екологічна ліга підтримала вимогу Національної екологічної ради України до Кабінету Міністрів України щодо перегляду рішення Уряду України від 13 липня 2016 року про затвердження «Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року». Цей документ не пройшов жодних публічних обговорень, екологічних оцінок згідно з чинним законодавством України і був затверджений з порушенням чинних процедур.

Експерти ВЕЛ під час своїх виступів на засіданні Національної екологічної ради України, яке відбулося 22 грудня, чітко висловили позицію ВЕЛ щодо незаконного вирубування лісів в Україні. Основним питанням, що розглядалося на засіданні, – це питання формування екологічно збалансованої лісової політики в Україні та підготовка Стратегії сталого розвитку України до 2030 р. У засіданні взяли участь представники Державного лісового агентства України, Департаменту з питань заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України, Інституту агроекології і природокористування НААН України, Інституту географії НАН України, фахівці у сфері збереження та збалансованого використання лісів з різних областей України, представники громадських природоохоронних організацій.

Науковці Дніпропетровської ОО ВЕЛ взяли участь у проведенні незалежних комплексних гідрохімічних, радіологічних і токсикологічних досліджень поверхневої води і донних відкладень Каховського водосховища в акваторії м. Нікополь для визначення екологічного стану вод та донних відкладень.

Науковцями ВЕЛ зорганізовані та проведені екологічні форуми:

- «Перспективи та заходи, спрямовані на екологічне стале природокористування в акваторії Дністровського лиману» (02.01.2016 р. смт. Овідіополь). Овідіопольська районна державна адміністрація, Одеський національний університет імені Мечникова, Одеська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги. В заході взяли участь представники влади та громадськості Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського району. Головні екологічні проблеми, відзначені доповідачами: порушення водообміну у Карагольській затоці, забруднення неочищеними скидами, нераціональне водокористування, виникнення пожеж. Обговорювались шляхи вирішення проблеми незаконної забудови прибережних смуг, питання спеціального використання природних ресурсів у межах Нижньодністровського національного природного парку. Особливу увагу приділено стану Теплодарських очисних споруд, що знаходяться на території Надлиманської селищної ради, а також екологічному стану малих річок.

- 17 лютого в селі Шабо Білгород-Дністровського району (Одеська область) відбувся екологічний форум. Учасники обговорили шляхи вирішення раціонального природокористування у пониззі річки Дністер, алгоритм вирішення питання щодо законності забудови прибережних смуг річки Дністер у межах Білгород-Дністровського району, питання спеціального використання природних ресурсів у межах Нижньодністровського національного природного парку.

В рамках просвітницької кампанії «Збережемо Дністер!» 2 лютого відбулось засідання Молодіжного Водного Парламенту Овідіопольського району «Збереження водно-болотних угідь дельти Дністра – запорука екологічної рівноваги регіону». Учасники Парламенту акцентували увагу на гострих питаннях збереження водних об’єктів Овідіопольщини, ознайомили з основними положеннями Міжнародного басейнового конкурсу «Барви Дністра».

За сприянняРівненської ОО ВЕЛ 6 липняпроведено конференцію «Вода: проблеми та шляхи вирішення (технологічні, екологічні, економічні і соціальні аспекти)» (06.07.2016 р. м. Рівне).

Членами Тернопільської ОО ВЕЛ до Всесвітнього дня водних ресурсів проведено круглий стіл «Захистимо Дністер» до Всесвітнього дня водних ресурсів.

Харківська ОО ВЕЛ організувала та провела науково-технічну конференцію «Екологічна і техногенна безпека. Охорона водного і повітряного басейнів. Утилізація відходів» (27-28 квітня 2016 р. м. Харків) на базі Харківського національного університету будівництва та архітектури, зорганізовану Харківською ОО ВЕЛ спільно з Національною академією наук України та УДНДІ проблем водопостачання, водовідведення і охорони навколишнього середовища «УкрВОДГЕО».

Члени Херсонської ОО ВЕЛ організували і провели конкурс«Міжнародний день Дніпра-2016»у рамках святкування Дня Дніпра (Херсонська ОО ВЕЛ спільно з Херсонським обласним управлінням водних ресурсів) центральним завданням, якого є проведення еколого просвітницької діяльності серед населення про необхідність охорони та відновлення головної річки України.

Члени Кам’янець-Подільського районного осередку (Хмельницька обл.) до Дня Дністра – 2016 повели виховний захід «Дністер – річка мого дитинства» Захід проведено в дитячому таборі, який розташований на березі Бакотської затоки. Дітей ознайомлено з унікальними екокомплексами Дністра, історією виникнення назви, легенди.

За ініціативиЧеркаської ОО ВЕЛ 16 березня у кінозалі Черкаського державного технологічного університету відбувся науково-практичний семінар «Діяльність суб’єктів господарювання у сфері водокористування: законодавство, економіка, технології» (16.03.2016 р., м. Черкаси). Ключова тема – раціональне водокористування, водопідготовка та очищення стічних вод та впровадження новітніх технологій.

Науковці та члени Правління Дніпропетровської ОО ВЕЛ взяли участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасний стан та перспективи розвитку водного господарства» (19-20 травня 2016 р., м. Дніпро), на базі Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету за підтримкою Дніпропетровського обласного управління водних ресурсів.

Голова Дніпропетровської ОО ВЕЛ взяв участь у засіданні круглого столу, присвяченого Міжнародному дню Дніпра. «Екологічний стан р. Дніпро та водойм області» (30.06.2016 р., м. Дніпро) на базі Інституту проблем природокористування та екології НАН. Захід присвячений Міжнародному дню Дніпра.

7 вересня голови Черкаської ОО ВЕЛ та Наукової ради Черкаської ОО ВЕЛ та Корсунь-Шевченківського РО ВЕЛ ініціювали проведення та взяли участь в обговоренні шляхів порятунку р. Рось, яке відбулося в Черкаській обласній державній адміністрації. Регіональні управління та громадські організації підготували пропозиції щодо покращення стану річки Рось з метою їх розгляду на міжвідомчій нараді у Міністерстві екології та природних ресурсів України, направлено на Міністерство лист з пропозицією вирішити цю проблему, долучивши фахівців Держводагентства України, Басейнового управління водних ресурсів р. Рось, профільних структур Черкаської та Київської областей.

1.8. Екологічна безпека

Негативні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, катастрофічне забруднення повітря, води та ґрунту, нераціональне природокористування створили реальну загрозу національній безпеці України в екологічній сфері.

Члени Тернопільської ОО ВЕЛ напередодні тридцятої річниці Чорнобильської трагедії організували та провели науково-практичній конференції «Довкілля і здоров’я» (25.04.2016 р., м. Тернопіль) на базі Тернопільського державного медичного університету імені І. Горбачевського, співорганізатором є Всеукраїнська екологічна ліга;

У приміщенні Національного університету водного господарства та природокористування за сприяння Рівненської ОО ВЕЛ проведено круглий стіл «Чорнобильська катастрофа: наслідки та шляхи розв’язання проблем» до 30-річчя аварії на ЧАЄС за сприяння Рівненської ОО ВЕЛ.

6 лютогоексперти Черкаської ОО ВЕЛ взяли участь у зустрічі з громадськими діячами щодо проекту будівництва курників на території Чигиринщини, реалізація якого завдасть непоправної шкоди природі Чигиринщини, пам’яткам історії, культури, археології, гідрології. Концентрація у повітрі, ґрунті та воді сотень тисяч тон небезпечних хімічних сполук курячого посліду і пилу, тваринних вірусів отруїть довкілля, ґрунтові води, підірве здоров’я людей. Результатом зустрічі стало рішення щодо підготовки звернення до Черкаської ОДА та облради щодо неприпустимості такого будівництва .

Протягом липня-серпня 2016 р. членами Липовецького МО ВЕЛ (Вінницька область) проведено ландшафтознавчі дослідження на території району з метою уточнення ландшафтної структури та ідентифікації геохімічних умов території, оцінки рівня забруднення важкими металами ґрунтового покриву та фітоценозів, встановлення особливостей міграції та акумуляції важких металів у компонентах ландшафту.

Науковці ВЕЛ взяли участь у міжнароднійнауково-практичній конференції «Екологічна та техногенна безпека населених пунктів України. Проблеми утилізації та видалення побутових та промислових відходів (еколого-соціальні, технічні та правові проблеми)» (3–7 жовтня м. Харків), співорганізатором виступила Харківська ОО ВЕЛ. Висвітлено новітні наукові розробки у сфері техногенно-екологічної безпеки, утилізації та переробки промислових та побутових відходів, розроблено пропозиції та рекомендації щодо забезпечення мінімізації негативного впливу на довкілля і здоров’я людини.

Правлінням Херсонської ОО ВЕЛ розпочато створення Карти екологічно шкідливих факторів в районах і містах області. До роботи долучились міські та районні осередки Всеукраїнської екологічної ліги, які мають подати аналітичні матеріали щодо існуючих екологічних факторів на територіях.

25 квітня науковцями та членами Хмельницької ОО ВЕЛ відвідано Хмельницьку атомну станцію. Під час екскурсії відвідувачів ознайомлено із діючими заходами безпеки та перспективами роботи станції. Голова Хмельницької ОО ВЕЛ взяла участь у роботі засідання Громадської ради при Хмельницькій облдержадміністрації, де було обговорено питання маневрового режиму роботи Хмельницької АЕС.

У червні проведено наукові дослідження щодо оцінки можливих радіаційних ризиків для біоти водних екосистем шляхом визначення цитогенетичних ефектів у референтного для водойм Полісся виду – півника болотного.

25 листопадаексперти Всеукраїнської екологічної ліги відвідали металургійне підприємство «Запоріжсталь» для ознайомлення з ОВНС киснево-конверторного цеху, який планується побудувати для модернізації виробництва.

Активістами Запорізької ОО ВЕЛініційовано проведення громадських консультацій з приводу отримання дозволу на викиди доменним виробництвом ПАТ «Запоріжсталь» у серпні-жовтні. Підготовлено та передано звернення до голови Запорізької обласної державної адміністрації з вимогою оприлюднити інформацію щодо впливу викидів на стан навколишнього середовища для ознайомлення.

21 грудняу м. Запоріжжя відбулося засідання круглого столу «Обговорення Оцінки впливу на навколишнє середовище проекту реконструкції сталеплавильного виробництва ПАТ «Запоріжсталь»». Підприємство планує заміну мартенівського виробництва сталі киснево конверторним способом. Це дозволить суттєво скоротити негативний вплив підприємства на довкілля та здоров’я людей. У засіданні круглого столу взяли участь представники Всеукраїнської екологічної ліги – голова ВЕЛ Тетяна Тимочко, голова Запорізької ОО ВЕЛ Ірина Пірогова, представники ПАТ «Запоріжсталь», громадських організацій, провідні фахівці у сфері розв’язання екологічних проблем металургійної галузі, міжнародні експерти, керівники іноземних компаній, які будуть брати участь у будівництві конверторного цеху.

 1.9.       Проблеми незаконного вирубування лісів в Україні

 Погіршення стану лісів в Україні на сьогоднішній день є однією з найбільш актуальних тем. За офіційними даними, у 2015 році було незаконно вирубано 24 тис. м 3 лісу. Це завдало державі збитків майже на 85 мільйонів гривень. Згідно з даними Державного агентства лісових ресурсів України тільки за перше півріччя 2016 року незаконна вирубка зросла на 36% порівняно з відповідним періодом минулого року і становить 15,8 тис. м3 деревини. Ця проблема бентежить активістів Всеукраїнської екологічної ліги, тому в поточному році проведено ряд заходів.

11 травня експерти Всеукраїнської екологічної ліги здійснили експедицію у місця незаконного вирубування лісу поблизу м. Яремче (Івано-Франківська область). Природне середовище не здатне до самовідновлення в таких умовах. Після «діяльності» злочинців на місці лісу залишаються тонкий поріст дерев та купи гілля просто на схилах гір.

Експерти ВЕЛ під час своїх виступів на засіданні Національної екологічної ради України, яке відбулося 22 грудня, чітко висловили позицію ВЕЛ щодо незаконного вирубування лісів в Україні. Основним питанням, що розглядалося на засіданні, – це питання формування екологічно збалансованої лісової політики в Україні та підготовка Стратегії сталого розвитку України до 2030 р. У засіданні взяли участь представники Державного лісового агентства України, Департаменту з питань заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України, Інституту агроекології і природокористування НААН України, Інституту географії НАН України, фахівці у сфері збереження та збалансованого використання лісів з різних областей України, представники громадських природоохоронних організацій.

16 грудня голова Харківської обласної організації Всеукраїнської Основні теми круглого столу стосувались колізій у законодавстві, пов’язаних з вирубкою зелених насаджень. Наголошувалося на необхідності посилення відповідальності за незаконну вирубку лісів; посиленні уваги озелененню лісів та проблем захисних лісосмуг, що на даний час неврегульована законодавчо.

Експерти Всеукраїнської екологічної ліги активно долучилися до складного процесу формування політики регіонального розвитку, нових форм співпраці територіальної громади з владою та бізнесом, до написання регіональних Стратегій/Планів з урахуванням засад збалансованого розвитку. Зокрема, розроблено розділ «Екологічна безпека та збереження довкілля» до регіональних Стратегій Івано-Франківської, Запорізької, Полтавської, Донецької, Миколаївської, Сумської, Рівненської областей та подано на розгляд обласних державних адміністрацій та обласних рад.

Дніпропетровська ОО ВЕЛ продовжила роботу у складі Робочої групи з проведення Стратегічної екологічної оцінки Комплексної стратегії розвитку Дніпропетровської області на період до 2020 року.

ІІ. Експертна діяльність та сприяння науковим дослідженням 

2.1. Регіональні екологічні тижні 

У березні–квітніВсеукраїнська екологічна ліга провела регіональні екологічні тижні у Запорізькій, Івано-Франківській, Полтавській областях, де провела ряд заходів природоохоронного спрямування, серед яких тренінги для освітян, працівників бібліотечної системи, круглі столи, тематичні зустрічі, презентація у ЗМІ результатів роботи ВЕЛ.

На засіданні круглого столу «Екологічні проблеми Запорізької області та шляхи їх розв’язання», яке відбулося 3 березня, взяли участь представники департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, Запорізького обласного управління водних ресурсів, обласних державних та природоохоронних установ, підприємці, науковці, громадськість. Учасники обговорили нещодавно прийняту Стратегію регіонального розвитку Запорізької області до 2020 року, окреслили основні екологічні проблеми регіону та запропонували шляхи їхнього вирішення.

17 березнявприміщенні конференц-зали Івано-Франківської ОДА, а 21 квітня в рамках ініціативи «Громадське лобіювання інтеграції екологічної складової у стратегії і програми регіонального розвитку» відбувся круглий стіл «Екологічні проблеми Івано-Франківської області та шляхи їхнього розв’язання». У процесі підготовки до засідання експерти ВЕЛ проаналізували Стратегію розвитку Івано-Франківської області на період до 2020 року і підготували для області проект Стратегічної цілі 5 «Екологічна безпека та збереження довкілля».

18–21 квітня регіональний екологічний тиждень експерти ВЕЛ провели у Полтавській області.

Тижні екологічних знань проводились членами Волинської обласної організації ВЕЛу Ківерцівському та Шацькому районах області.

ІІІ. Діяльність вел у сфері освіти для збалансованого розвитку

Екологічна освіта та виховання є одним із пріоритетних напрямів діяльності Всеукраїнської екологічної ліги. Зокрема, у 2016 році особлива увага приділялася освіті для збалансованого розвитку.

Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання щодо збалансованого розвитку, підписавши документи Конференції ООН з довкілля та розвитку (Ріо-де-Жанейро, 1992), Всесвітнього саміту зі збалансованого розвитку (Йоганнесбург, 2002), Конференції ООН зі збалансованого розвитку Ріо+20 (Ріо-де-Жанейро, 2012), саміту ООН зі збалансованого розвитку (Нью-Йорк, 2015). Україна також має зобов’язання щодо освіти для збалансованого розвитку, які відображені в Стратегії ЄЕК ООН освіти для збалансованого розвитку (Вільнюс, 2005) та комюніке Міжурядової конференції (Тбілісі+35: Екологічна освіта для збалансованого розвитку (Тбілісі, 6–7 вересня 2012). Проте ці зобов’язання не були реалізовані на рівні державної політики, у тому числі в сфері практичних дій щодо реалізації Стратегії ЄЕК ООН з освіти для збалансованого розвитку на державному рівні, не прийнято відповідних національних регламентів з імплементації Стратегії ЄЕК ООН освіти для збалансованого розвитку. Громадські, місцеві ініціативи з впровадження Стратегії ЄЕК ООН не набули державної підтримки.

13–14 квітня проведено ІІ Всеукраїнський форум «Освіта для збалансованого розвитку». Організаторами заходу виступили Всеукраїнська екологічна ліга та Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України. Метою Форуму є об’єднання зусиль та сприяння співпраці органів державної влади та місцевого самоврядування, навчальних закладів, наукових установ, громадських організацій задля впровадження в Україні освіти для збалансованого розвитку, активізація міжнародного освітнього співробітництва. У заході взяли участь науковці, викладачі вищих навчальних закладів, вчителі-практики позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів, працівники дошкільних установ, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, природоохоронних громадських організацій, менеджери з еколого-освітньої роботи установ природно-заповідного фонду, бізнес-структури, ЗМІ.

21–22 квітняу м. Львів за сприяння Всеукраїнської ліги відбувся Третій міжнародний студентський конгрес «Захист навколишнього середовища. Збалансоване природокористування». В рамках Конгресу було обговорено:«Пріоритетні екологічні питання. Роль студентства у їх вирішенні». Також було проведено восьму науково-практичну студентську конференцію на тему: «Зменшення антропогенного навантаження на довкілля: досвід і перспективи», семінар «Теоретичні й практичні аспекти збереження біорізноманіття», семінар «Сталий розвиток: перспективи, завдання та успіхи в руслі Євроінтеграції», семінар «Розвиток туризму: напрями і перспективи».

1 березня Всеукраїнська екологічна ліга провела семінар-тренінг «Впровадження освіти для збалансованого розвитку». Під час заходу вчителям з усієї Запорізької області було презентовано частину тренінгу для дітей, вони розробляли та захищали тематичні природоохоронні проекти, дізналися багато нового про освітній напрямок роботи Всеукраїнської екологічної ліги.

15 березня в Івано-Франківському Інституті післядипломної педагогічної освіти, а 19 квітня в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені О. Гончара відбулися семінари-тренінги для вчителів «Впровадження освіти для збалансованого розвитку», у якому взяли участь 45 учителів, під час яких учасникам була представлена частина тренінгу «За життя без сміття». Впроваджені фахівцями Всеукраїнської екологічної ліги методи та прийоми навчання і виховання освітяни зможуть реалізувати у педагогічній діяльності як в урочний, так і позаурочний час.

16 березня в ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» відбулося засідання керівництва компанії та Національного Журі 3-го міжнародного конкурсу The Quarry Life Award. Під час засідання було розглянуто 23 проектні пропозиції, подані для участі в освітньо-дослідницькому змаганні. Після детального вивчення та плідної дискусії визначено п’ятірку найкращих пропозицій, серед яких члени Дніпропетровської ОО ВЕЛ з проектами: «Відновлення біорізноманіття і стійкості екосистем кар’єру за допомогою корисних видів ентомофауни. Жовтокам’янський кар’єр» та «Використання кар’єру, як бази практичної підготовки висококваліфікованих фахівців-екологів Рибальський кар'єр».

21 квітня Харківська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги спільно з гуманітарно-педагогічною академією м. Києва провели науково-практичну конференцію «Екологічне виховання підростаючого покоління крізь призму екологічних проблем сучасності». Всі найкращі доповіді були відзначені грамотами та подарунками від Харківської ОО ВЕЛ.

27–28 квітня у місті Харкові, на базі Харківського національного університету будівництва та архітектури, за підтримки Всеукраїнської екологічної ліги пройшла щорічна міжнародна науково-технічна конференція, «Екологічна і техногенна безпека. охорона водного і повітряного басейнів. Утилізація відходів».

З 30 травня по 24 червня майбутні екологи спільно з волонтерами Дніпропетровської ОО ВЕЛ провели дослідження з оцінки ролі екологічної якості едафотопів в межах різних типів біогеоценозів і їх системного впливу на рослинне та тваринне життя. Дані дослідження проводились в межах урочища балки Тунельна, Парку культури ім. Т. Г. Шевченка та урбоекосистем м. Дніпро. Дослідження оброблялися на базі навчальної лабораторій кафедри екології та охорони навколишнього середовища та наукової лабораторії «Екологічного ґрунтознавства». Проведено екскурсії до установ природоохоронного спрямування (Фітосанітарна інспекція, Південна станція аерації, Інститут проблем природокористування та екології НААНУ та ін.)

Харківська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги спільно з Кафедрою природничих дисциплін «Харківської гуманітарно-педагогічної академії» 21 квітня провели науково-практичну конференцію «Екологічне виховання підростаючого покоління крізь призму екологічних проблем сучасності». В конференції взяли участь студенти Харківської державної академії культури, Харківського національного університету будівництва та архітектури та Харківської гуманітарно-педагогічної академії.

В доповідях студенти торкнулися таких актуальних тем сучасності як «Екологічний стан Луганської області в умовах воєнних дій», «Забруднення атмосфери як актуальна проблема сьогодення», «Проблема забруднення поверхневих вод», «Вплив неякісної питної води на здоров’я населення».

25 травня – 20 червня спільно з НПП «Гомільшанські ліси» була організована робота навчально-тренінгового табору. Практику пройшли студенти Харківського національного університету будівництва та архітектури, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та Харківської гуманітарно-педагогічної академії.

14 квітня члени Кам’янець-Подільського районного осередку ВЕЛ (Хмельницька область) виступили співорганізаторами регіональної науково-практичної конференції «Молоді дослідники – природі Поділля».

14 квітнячленами Хмельницької обласної організацією ВЕЛ проведено регіональний круглий стіл «Екологічні проблеми – очима молоді», де поряд з обговоренням проблем молодь пропонувалися шляхи їх вирішення.

На теренах національного природного парку «Вижницький» на «Сонячній поляні» в ур. Стебник активістами Чернівецької ОО ВЕЛ проведено для молоді Еко-КВЕСТ та Еко-ПІКНІК в рамках міжнародної акції «FSC-п’ятниця 2014» – свята відповідального ставлення до лісу, мета якого привернути увагу суспільства до проблем лісової галузі та популяризувати ідею відповідального ставлення до природи.

Науковцями Чернігівської ОО ВЕЛ проведено молодіжну експедицію до Щорського району «Природа+історія» (заказник загальнодержавного значення «Мох», меморіальний комплекс «Лісоград»). Вивчалися весняні ефемероїди в урочищі «Радомська дача».

IV. Співпраця з органами влади, бізнесом, громадськими та політичними організаціями

Задля посилення інтеграції екологічної складової в усі сектори суспільного життя та економіки; розширення участі громадськості у формуванні та реалізації національної екологічної політики Всеукраїнська екологічна ліга співпрацює з Міжнародними організаціями, органами державної влади, місцевого самоврядування та громадськими й політичними організаціями. Наша організація входить до складу Національної екологічної Ради України. За ініціативи ВЕЛ до порядку денного засідань НЕРУ були включені та розглянуті важливі питання щодо формування екологічно збалансованої лісової політики в Україні; стану водних ресурсів в Україні та необхідності реформування державної водної політики; Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року.

21 січня відбулося засідання робочої групи з питань забезпечення доступу до публічної інформації Координаційної ради з питань реалізації в Україні ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». Всеукраїнська екологічна ліга виступила з пропозиціями до Кабінету Міністрів України щодо заходів, які можуть бути включені до плану дій на 2016–2018 р.р.: систематичне оприлюднення проектів рішень Уряду з питань, що впливають або можуть вплинути на стан довкілля; проведення обговорення проектів нормативних документів з питань, що стосуються довкілля; внесення змін до законодавства щодо скасування судового збору в частині оскарження громадськими організаціями рішень та дій органів державної влади та місцевого самоврядування, які порушують законодавства.

23 лютого у Комітеті з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи відбулися слухання на тему «Пріоритети діяльності Уряду в екологічній та природоохоронній сфері на 2016 рік». На заході були присутні представники державних структур, громадських організацій та науковці. Учасниками висловлено думку, що результатом слухань має бути узгодження конкретних пріоритетів, які будуть включені в програму діяльності Уряду на 2016 рік. Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко зазначила, що стратегічними напрямами діяльності Уряду в природоохоронній сфері до 2030 року є:

  1. Інтеграція екологічної політики та запровадження засад збалансованого розвитку відповідно до директив ЄС;
  2. Формування регіональної екологічної політики в контексті децентралізації;
  3. Підвищення рівня екологічної безпеки та досягнення безпечного для здоров'я людини стану природного середовища;
  4. Формування збалансованих моделей виробництва, природокористування та споживання;
  5. Припинення втрат біологічного та ландшафтного різноманіття, запобігання деградації ґрунтів та змінам клімату;
  6. Розширення території об’єктів ПЗФ та збереження екологічної мережі;
  7. Формування у суспільстві відповідального ставлення до природного середовища, впровадження освіти для збалансованого розвитку.

11 лютого у с. Давидки (Народицький район) відбулися громадські слухання, присвячені питанню розробки родовища ільменіт-апатитових руд, які використовуються для виробництва титану. У засіданні взяли участь представники місцевої влади, фірми-розробника, громадських природоохоронних організацій, місцеві мешканці та активісти. Експерти Всеукраїнської екологічної ліги акцентували увагу присутніх на те, що будь-яка виробнича діяльність супроводжується екологічними ризиками і тому населення має чітко їх усвідомлювати перш ніж надавати свою згоду.

21 липня експерти Всеукраїнської екологічної ліги взяли участь у засіданні п’ятої сесії Житомирської обласної ради сьомого скликання з питання негативних екологічних наслідках видобування титанових руд Стремигородського родовища апатит-ільменітових руд у Коростенському районі Житомирської області (площа гірничого відводу становить 385 га (!), запланована глибина кар’єру – 1400 м).

25 листопада експерти Всеукраїнської екологічної ліги відвідали металургійне підприємство Запоріжсталь для ознайомлення з ОВНС киснево-конверторного цеху, який планується побудувати для модернізації виробництва. Оскільки його спорудження викликало багато питань та зауважень з приводу впливу на здоров’я жителів місцевих районів та довкілля, Всеукраїнська екологічна ліга вирішила розібратися з ситуацією безпосередньо на підприємстві.

Особливу увагу експерти приділили не тільки опрацюванню документу, але й огляду місця будівництва конверторного цеху для підтвердження відстані між джерелом забруднення і найближчим помешканням в 1 км. Однією з наших вимог було опублікування ОВНС на сайті ПАТ «Запоріжсталь» для ознайомлення з ним громадськості, що було виконано (http://www.zaporizhstal.com/…/cms_page_…/332/file_OVOS_6.pdf).

Під час робочого виїзду експерти Ліги запропонували керівництву Запоріжсталі провести 21 грудня 2016 року круглий стіл, де буде розглянута Оцінка впливу на навколишнє середовище від планованої реконструкції за участі широкого кола фахівців у сфері промислової екології для відкритого обговорення позитивних змін, пов`язаних з планованою реконструкцією.

Головою Наукової ради Донецької ОО ВЕЛ Бурковським О. П. підготовлено та відправлено ряд звернення до Комітету з питань промислової політики та підприємництва «Щодо необхідності внесення поправки в проект закону №3153 від 18.09.2015 р. та забезпечення конституційних прав громадян в сфері екологічної безпеки».

Головою Херсонської ОО ВЕЛ підготовлено та надіслано листи-звернення на ім’я Президента України, Прем’єр-міністра України, до комітетів Верховної Ради України з проханням прискорити модернізацію Херсонського морського торгівельного порту з метою мінімізації шкоди природному середовищу внаслідок перевалки хімікатів, міндобрив та інших сипучих речовин.

В червні відбулася зустріч голови Херсонської ОО ВЕЛ з головою Херсонської обласної державної адміністрації, під час якої передано «Інструкцію по оперативному розрахунку поливних режимів та прогнозу поливів сільськогосподарських культур за дефіцитом вологозапасів», розроблену за участі активістів ХОО ВЕЛ. Інструкція має особливе значення для раціонального водокористування в умовах, коли обласне керівництво планує значно збільшити площі зрошувального землеробства на Херсонщині.

Хмельницька ОО ВЕЛ взяла участь у розробці «Програми охорони довкілля міста Хмельницького на 2016-2020 роки», а також у громадському обговоренні «Схеми комплексного озеленення території міста Хмельницького».

У 2016 році членами Хмельницької ОО ВЕЛ здійснено громадську компанію із захисту зелених насаджень м. Хмельницького, яка була розпочата у 2014 р. Активістами продовжено участь у судовому процесі (як треті особи) з адміністративного позову до Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Хмельницької міської ради № 94 від 04.03.2015р., яким було змінене цільове призначення 8-ми ділянок зелених насаджень на зону багатоквартирної житлової та громадської забудови, ділової, громадської та комерційної активності. Суд першої інстанції було виграно, але апеляційним судом це рішення скасовано, а касаційна скарга залишена без задоволення. Наразі зелені зони м. Хмельницького не вдалося відстояти в українських судах. Планується подати позив у Європейський суд з прав людини, адже своїми діями наші суди фактично відкрили шлях для нецільового використання зелених зон у м. Хмельницькому. У місті нещадно забудовується житловими будинками заплава р. Південний Буг у зоні зелених насаджень загального користування. Для запобігання цього Хмельницькою ОО ВЕЛ неодноразово надсилалося звернення до міського голови, відповідних департаментів та відділів.

Черкаська ОО ВЕЛ взяла активну участь у розробці обласної Програми охорони навколишнього природного середовища на період 2016 – 2020 роки, Проекту обласної програми вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них на 2016–2018 роки.

Активісти Чернівецької ОО ВЕЛ ввійшли до складу ревізійної комісії щодо діяльності усіх підприємств Чернівецької області, які займаються добуванням піску та гравію. На відрізках відбору річкового гравію започатковано постійний моніторинг рівня води, стану русла та гідрохімічних показників річки, а також стану біоценозів в заплаві та на вищих терасах. Також виступили з ініціативою про створення мережі громадських контролерів ВЕЛ для спостереження за добуванням піску та гравію в усіх адміністративних районах Чернівецькій області. 

V. Видання та публікації

Всеукраїнською екологічною лігою започатковано серію «Європейська інтеграція» (липень, 2016, №7), в цілому впродовж 2016 року підготовлено та видано різні наукові видання.

VІ. Міжнародна співпраця

Участь у міжнародних проектах дає можливість Всеукраїнській екологічній лізі покращувати стан навколишнього середовища, робити внесок у його захист на глобальному рівні, долучатися до розроблення важливих стратегічних документів, практично впливати на процес прийняття управлінських рішень, інформувати та залучати громадян до розв’язання екологічних проблем на глобальному та місцевому рівні.

6.1. Участь ВЕЛ у підготовці проекту Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року

З 1 січня 2016 року офіційно вступили в силу 17 Цілей сталого розвитку (ЦCР), які є частиною Порядку денного в галузі розвитку на період до 2030 року, прийнятого світовими лідерами на історичному Саміті ООН у вересні 2015 року. ВЕЛ активно долучилися до імплементації Європейських програм та ініціатив в Україні, розуміючи потребу глибоких соціально-економічних перетворень у країні та нових підходів до можливостей глобального партнерства.

8 грудня у конференц-залі Президії Національної академії наук України відбулась Національна консультація щодо проекту Стратегії сталого розвитку України на період до 2030 року. Загалом були присутні близько 180 осіб, серед яких представники органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських природоохоронних організацій, бізнесу, провідні фахівці та науковці різних профілів. На заході був представлений надзвичайно високий рівень присутності представників влади: Адміністрації Президента України, практично всіх Міністерств і відомств, комітетів Верховної Ради України та багатьох обласних державних адміністрацій. Кожен із залучених експертів розробляв окремі Стратегічні цілі. Їхні напрацювання були представлені під час Національної консультації. Під час Консультації відбулися гострі дискусії, учасники висловили свої думки і пропозиції, які будуть враховані у подальшій роботі над Стратегією. Підсумком Національної консультації є пропозиція якнайшвидше винести на розгляд Президента України та Кабінету Міністрів України проект Стратегії сталого розвитку України на період до 2030 року.

21 вересняв м. Одеса, 7 жовтняу м. Івано-Франківськта27 жовтня в м. Харків відбулися Консультації щодо проекту Стратегії сталого розвитку для України до 2030 року, який був розроблений в рамках проекту ПРООН/ГЕФ «Інтеграція положень Конвенцій РІО в національну політику України». Голови ОО ВЕЛ взяли активну участь в обговоренні проекту у складі робочих груп за напрямками: «Економічне зростання»; «Соціальна справедливість»; «Збереження довкілля»; «Публічне управління збалансованим розвитком». В ході обговорення були напрацьовані пропозиції до тексту Стратегії, які будуть враховані у подальшій роботі над цим документом.

6.2. Створення, розбудова та робота Центру кращих практик збалансованого розвитку в Україні

Всеукраїнською екологічною лігою почато впровадження проекту ПРООН/ГЕФ «Центр кращих практик збалансованого розвитку в Україні». Нашою організацію для збереження історичної будівлі та розвитку місцевої громади у приміщенні колишньої школи села Виграїв Черкаської області створено Центр кращих практик збалансованого розвитку в Україні.

Метою діяльності Центру є формування екологічно свідомості громадян України, поширення інформації про стан довкілля, популяризація кращих практик збалансованого розвитку, впровадження екологічно-дружніх технологій, навчання та відпочинок дітей та молоді. Під час реалізації проекту протягом звітного періоду було реалізовано заходи, спрямовані на посилення потенціалу громади та популяризацію і впровадження цілей збалансованого розвитку. Цей проект було презентовано 18 жовтняпід час ІІ-го Ярмарку знань Програми малих грантів ПРООН/ГЕФ.

5 липняекспертами ВЕЛна базі Центру проведено семінар-тренінг «Екологічна стежина: форми та методи організації» за участю голови Черкаської обласної організації ВЕЛ, голови Наукової ради та членів ЧОО НМЦ «Екологічні ініціативи».

16-20 серпня в Центрі кращих практик збалансованого розвитку в Україні (с. Виграїв, Черкаська область) відбувся семінар «Партнерство в інтересах збалансованого розвитку». У семінарі взяли участь представники місцевого самоврядування, громадських організацій, науковці, експерти з питань збалансованого розвитку. Програма семінару включала робочі наради, тренінги, час для вільного спілкування і обміну досвідом, культурно-просвітницькі заходи.

6.3. Сприяння відновленню Сходу України на засадах збалансованого розвитку

Внаслідок воєнних дій на Сході України постраждала значна частина територій Донецької і Луганської областей. Зокрема, була зруйнована соціальна та транспортна інфраструктура, житлові та промислові будівлі, пошкоджені природні території. Відновлення східних областей – це тривалий та копіткий процес, який має відбуватися з урахуванням економічного, соціального та екологічного аспектів на засадах збалансованого розвитку. Всеукраїнська екологічна ліга долучилася до процесу визначення стратегічних пріоритетів, розроблення місцевих планів дій та напрямів співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, бізнесу, громадськості, ініціативних груп, міжнародних організацій для відновлення східних областей України на засадах збалансованого розвитку.

Для досягнення поставлених завдань ВЕЛ виступила співорганізатором проведення семінарів «Партнерство місцевих громад для відновлення Сходу України на засадах збалансованого розвитку», які відбулися у м. Слов’янську, 23 червня, м. Кремінна,22 липня,м. Старобільську,14 вересня.Захід відбувся в рамках проекту ПРООН/ГЕФ «Центр сприяння відновленню Сходу України на засадах збалансованого розвитку». У семінарах взяли участь депутати та представники органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей, керівники підприємств та бюджетних організацій, бізнесу, громадськість. Під час заходу обговорювалися такі питання, як: партнерство місцевих громад для відновлення територій на засадах збалансованого розвитку; запровадження інноваційних підходів та використання відновлюваних джерел енергії (енергетична верба, сонячна та вітрова енергія); впровадження основ збалансованого способу життя для різних груп населення; проблеми у впровадженні органічного землеробства (з особливим акцентом на сільські території, які постраждали внаслідок воєнних дій); формування інтегрованої системи поводження з побутовими відходами. Значну увагу було приділено питанню підготовки та написання проектних пропозицій.

Для відновлення Сходу України на засадах збалансованого розвитку необхідним кроком є залучення жінок до роботи в органах місцевого самоврядування, громадських організаціях та бізнес-структурах, які будуть спроможні успішно вирішувати складні завдання.

7 липня 2016 р. за участі представників Всеукраїнської екологічної ліги відбулося урочисте відкриття екологічної стежки «Дубовий гай» на території Національного природного парку «Святі гори» (Донецька область) в рамках проекту ПРООН-ГЕФ «Центр сприяння відновлення Сходу України на засадах збалансованого розвитку». Екологічна стежка «Дубовий гай» була створена у 1999 році й проходить по унікальній 300-річній заплавній діброві площею понад 100 га та лівому берегу р. Сіверський Донець. На відкритті були присутні представники Міністерства екології та природних ресурсів України, Донецької обласної державної адміністрації, Всеукраїнської екологічної ліги, Національного природного парку «Святі гори», науковці та громадськість.

19 жовтня у м. Слов’янськ відбулося засідання круглого столу «Роль жінок у відновленні Сходу України», у рамках якого було проведено міні-тренінг з підготовки проектів.

21 жовтня у м. Краматорську Донецької області обговорили проблеми та перспективи розвитку органічного землеробства на Сході України розпочалося засідання круглого столу «Проблеми та перспективи розвитку органічного землеробства на Сході України». На заході були присутні представники органів місцевого самоврядування, науковці, фермери й громадські активісти Донецької та Луганської областей. У ході засідання розглянуто питання щодо проблем державного регулювання у сфері розвитку органічного землеробства в Україні; переходу фермерських господарств на органічний метод господарювання; економічної доцільності виробництва органічної продукції; ролі інформаційно-просвітницької роботи для розвитку органічного землеробства.

Проведення таких заходів на території, яка постраждала від воєнних дій, допоможе місцевому населенню обрати нові шляхи для відновлення та розвитку свого регіону, а також дасть можливість обмінятися досвідом та думками про майбутнє Сходу України.

Науковцями Наукової ради Дніпропетровської ОО ВЕЛ підготовлено проект Регіональної цільової програми використання біоенергетичних технологій у тепло- та гарячому водопостачанні в Дніпропетровській області на 2017-2020 роки під патронатом ПРООН.

Усерпні Черкаська ОО ВЕЛ підготувала матеріали та документи для подачі заявки на грант з енергоефективності-Альтернативна енергетика в Черкасах (Cherkasy Green Energi).

28-30 вересняголова Черкаської ОО ВЕЛ взяла участь у форумі організацій громадянського суспільства з партнерства, мережі та комунікації(Івано-Франківська область). Форум було організовано в рамках двох проектів, які зараз реалізовуються Регіональним Екологічним Центром для Центральної та Східної Європи (РЕЦ), зокрема «Місцеві Екологічні та Енергетичні Плани Дій (LEAPs) для Сталого Розвитку, Енерго-Диверсифікації та Залучення Громадськості у Громадах України», що фінансуються Державним Департаментом США, та«Місцеві Ініціативи для Сталої України»що фінансується Міністерством Клімату та Довкілля Королівства Норвегії.

Під час заходу було підведено підсумки конкурсу грантів з енергоефективності. Черкаська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги стала переможцем і отримала документи на отримання фінансування проекту «Cherkasy Green Energi».

Науковці Чернігівської ОО ВЕЛ взяли участь у консультативній зустрічі щодо визначення стратегічних пріоритетів Програми малих грантів Глобального екологічного фонду на 2015-2018 рр.

1 грудня у м. Запоріжжя відбулося перше засідання робочої групи з проведення Стратегічної екологічної оцінки проекту Стратегії розвитку м. Запоріжжя до 2025 року, яке відбулось за підтримки міжнародного проекту «ПРОМІС». Експертами Проекту були презентовані заходи з проведення Стратегічної екологічної оцінки та робочий план по їх реалізації.

В розділі "Наукові дослідження та експертизи":

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи