П'ятниця 25 вер. 2020

День моря1Всесвітній день моря (World Maritime Day) – одне з міжнародних свят у системі Організації Об’єднаних Націй. Цей день відзначається з 1978 року за рішенням 10-ї сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації (International Maritime Organization, IMO). До 1980 року він відзначався 17 березня, а потім його дату вирішено було перенести на один із днів останнього повного тижня вересня.

Мета Всесвітнього дня моря – привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять вилов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Два найбільш важливі завдання – підвищення безпеки на морі і попередження забруднення морського середовища, зокрема нафтою.

День моря3Близько 70% планети покрито водою. Біомаса всіх морських мешканців – від водоростей до блакитних китів – складає 90% біомаси всіх живих організмів планети. Існування більшості представників різних видів морської флори і фауни пов’язано з кораловими рифами.

За даними ООН, за останні 100 років такі види риб, як тунець, тріска, марлін були виловлені на 90%.

Близько 21 млн бареллей нафти щорічно виливається в моря й океани.

День моря7Синтетичні відходи, що скидаються у великі водойми, є причиною загибелі мільйонів морських птахів і 100 000 морських ссавців на рік.

Через глобальне потепління за останні 100 років рівень води у великих водоймах планети піднявся на 10–25 см.

А перевезення вантажів морським транспортом, як найбільш ефективним і рентабельним способом міжнародних перевезень товарів, також порушують екосистеми морів і океанів. Адже 80% глобальної торгівлі здійснюється за допомогою морського транспорту.

Тому проведення Всесвітнього дня моря, який щороку присвячений певній актуальній екологічній темі, супроводжується різними природоохоронними заходами, екологічними акціями і мітингами в різних країнах світу.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України 15 липня 2020 року оприлюднило на сайті Міністерства україномовний варіант Звіту з моделювання другого Національно-визначеного внеску України до Паризької угоди (Другий НВВ). Звіт був підготовлений експертами проекту Європейського банку реконструкції та розвитку «Підтримка Уряду України з оновлення Національно-визначеного внеску».
Перший звіт – Очікуваний національно визначений внесок України до проекту нової глобальної кліматичної угоди (ОНВВ) було затверджено Розпорядженням КМУ від 16 вересня 2015 р. № 980-р.
Як зазначено в ОНВВ, Україна за роки незалежності зробила вагомий внесок у скорочення світових викидів ПГ – 10,2 млрд т. Це сталося в основному внаслідок зменшення ВВП, чисельності населення, соціальних стандартів життя. Крім того, на розвиток України значний вплив мала тимчасова анексія Російською Федерацією АР Крим і м. Севастополь, а також проведення АТО на території ОРДЛО.

У сучасному вигляді День без викидів традиційно відзначається 21 вересня з 2008 року, за ініціативи канадця Кена Уоллеса.

Головний меседж цього дня звучить так: «Дайте нашій планеті вихідний!».

Разом з друзями Кен організував кампанію, яка пропагувала ініціативу бодай на день припинити викиди газів у атмосферу. Щоправда, це відбувалося на зорі «ери інтернету», в 1980-х. Тож, на жаль, великого ажіотажу ініціатива не викликала.

Але ідею не було забуто, і Кен пізніше відновив свої зусилля. 21 вересня з 2008 року багато кампаній спрямовують свої заходи на популяризацію методів зі зменшення викидів у атмосферу.

22 вересня у більшості країн світу відзначається Всесвітній День без автомобіля. Цього дня автомобілістам і мотоциклістам пропонується хоча б на добу відмовитися від використання приватного транспортного засобу на користь громадського транспорту, їзди на велосипеді або пішої ходи.

З того часу, як перший автомобіль виїхав на вулицю в 1886 році, стосунки між ним та людиною є неоднозначними. Сьогодні дорогами по всій земній кулі рухається понад мільярд автотранспортних засобів, і здається, що людство вже не може уникнути забруднення, шуму та небезпеки, до яких вони призводять.

 120034414 4341516379256812 6536765784363245041 o

Саме тому було вигадано Всесвітній День без автомобіля, який закликає людину замислитися над цією статистикою і припинити використовувати досягнення автомобільної індустрії без обмежень, хоча б на один день. Окрім того, є безліч прекрасних і перспективних альтернатив двигуну внутрішнього згоряння. Це не тільки нові технології, які приходять на зміну бензиновим і дизельним двигунам, але і добре забуті старі – велосипеди і піші прогулянки.

Уперше День без автомобіля був проведений у Швейцарії в 1973 році, коли влада країни у зв’язку з паливною кризою закликала громадян відмовитись на декілька днів від машин. У 1997 році першу загальнонаціональну «безавтомобільну» акцію провела Велика Британія. Наступного року до неї долучилася і Франція. До 2001 року до руху офіційно приєдналися понад тисяча міст у 35 країнах світу, зокрема, в Японії, Бразилії та Канаді.

День без автомобілів в Україні офіційно не відзначається, однак акції «День без авто» проходять за ініціативою громадськості чи місцевих органів влади в окремих містах України.

Дотримання практик розумної мобільності, комбінування способів пересування може мати позитивний вплив на життя та здоров’я людей, майбутнє нашої планети!

Всеукраїнська екологічна ліга закликає всіх долучитися до участі в цьому заході і 22 вересня залишити своє авто вдома, та хоча б на один день пересісти на громадський транспорт або просто прогулятись пішки.

Вже втретє законопроєкт щодо ввезення незареєстрованих пестицидів на митну територію України депутати-аграрії ховають від розгляду.

Згідно з Розкладом засідань Верховної Ради України на пленарний тиждень 15–18 вересня 2020 року, розгляд проєкту Закону України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» (реєстр. № 2289 від 18.10.2019) було заплановано на 17 вересня. У Розкладі він займав достатньо високу позицію і мав усі шанси бути розглянутим. Але вже у Порядку денному пленарного засідання 17 вересня його поставили так далеко, що стало ясно: пестицидні попихачі бояться за його долю. Трохи раніше, 4 вересня, на прохання тих же аграріїв, його також зняли з розгляду сесійної зали.

Для тих, хто цікавиться темою пестицидів і читав цей куценький законопроєкт, від початку його реєстрації було зрозуміло: проєкт – лобістський. Його пропихають на догоду танснаціональних корпорацій, що мають певні розробки, які за результатами виявлення їх шкідливої післядії не були допущені до реєстрації у країнах їх виробництва. Кошти витрачено, зберігання та утилізація таких пестицидів є коштовним тягарем, тож компанії шукають будь-які можливі шляхи заощадити.

Незареєстровані пестициди1Всеукраїнська екологічна ліга неодноразово висловлювала занепокоєння щодо значних ризиків для українського довкілля та здоров’я людей, що виникнуть у разі прийняття зазначеного законопроєкту. Тому ВЕЛ звернулося до керівників усіх парламентських фракцій і груп, а також до депутатів Комітету з питань екологічної політики та природокористування та Комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом про недопущення його прийняття.

Багато депутатів, зокрема й керівники фракцій відгукнулися на наше звернення і, як результат, маємо певний успіх – законопроєкт вкотре не ставиться на розгляд через побоювання його відхилення. Власне, саме таке «побоювання» і є одним із свідчень заангажованості питання. На початку вересня, після тривалої інформаційно-розяснювальної кампанії ВЕЛ, з розгляду Верховної Ради вже було знято інший лобістський пестицидний законопроєкт – № 2548 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері поводження із пестицидами і агрохімікатами». Ще одна поразка для лобістів є неприпустимою. Отже, вони поки що ховаються у тінь.

Всеукраїнська екологічна ліга висловлює вдячність усім експертам, які давали реальну оцінку зазначеним законопрєктам, а також народним депутатам, завдяки позиції яких нині законопроєкти щодо ввезення незареєстрованих пестицидів на митну територію України знято з розгляду.

Також нагадуємо, що у лютому цього року голова ВЕЛ Т. Тимочко на засіданні парламентського Комітету з питань аграрної та земельної політики вщент розкритикувала дві правові ініціативи лобістів ввезення до України незареєстрованих пестицидів та агрохімікатів.

Лист ВЕЛ до Голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування О.В. Бондаренка

Озоновии шар2Історія вивчення озону сягає далекого 1785 року, коли голландський фізик Ван Марум вперше його виявив. Тривалі дослідження відкрили корисні та шкідливі для людини властивості цього газу.

Озон (03, активний кисень) надзвичайно потужний окислювач та дезінфікуюча речовина, яка дуже швидко вбиває бактерії, віруси, грибки і впливає на мікроорганізми, стійкі до дії хлору. Сьогодні озон вважається популярним і дуже ефективним засобом знезараження води, повітря та очищення продуктів харчування.

В даний час 95% питної води в Європі та США проходить підготовку з використанням озону. Озонування за­стосовують також при очищенні стічних вод від фенолів, нафтопродуктів, ціанідів, сульфідів та інших небезпечних для довкілля домішок.

Озоновии шар3Масштабне вивчення фізичних та хімічних властивостей цього нестійкого газу, його просторової локалізації дало можливість виділити атмосферний тропосферний та атмосферний стратосферний озон. Перший концентрується в приземному шарі і є забруднювачем, справля­ючи за умов підвищеної концентрації загальнотоксичний, подразнювальний, канцерогенний і мутагенний вплив на організми. Останній, будучи продуктом впливу сонячного випромінювання на атмосферний кисень, утворює у страто­сфері на висоті 20-50 км над поверхнею Землі озоновий шар, який по-суті є рятівником планети від згубного жорсткого ультрафіолетового випромінювання. Руйнування озонового шару стало однією з наймасштабніших екологічних проблем, з якими людство увійшло у нове тисячоліття. Почали зʼявлятися так звані «озонові дірки» – місця, де концентра­ція озону в багато разів нижча, ніж мала б бути, в результаті чого ця частина атмосфери є набагато легше проникною для шкідливого ультрафіолету. У 1985 році вчені виявили першу озонову діру над Антарктидою, її діаметр становив 1000 км. Пізніше схоже за властивостями утворення, але значно меншого розміру, виявили над Арктикою.

Вирішення цієї глобальної проблеми можливе лише на планетарному рівні, тому прогресивно налаштована світова спільнота 22 березня 1985 року зібралась у Відні, де була прийнята рамкова угода – концепція збереження озонового шару, названа Віденською конвенцією.

Озоновии шар416 вересня 1987 року в Монреалі (Канада) відповідно до Віденської конвенції був розроблений Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар, який був підписаний і набув чинності 1 січня 1989 року. Його мета – захист озонового шару за допомогою скорочення (або припинення) виробництва і споживання деяких хіміч­них речовин, які руйнують озоновий шар. Експерти відзна­чають, що він є найефективнішим у світі багатостороннім договором з охорони навколишнього середовища.

Україна у 1985 році підписала, а наступного року рати­фікувала Віденську конвенцію, а 20 вересня 1988 року при­єдналася до Монреальського протоколу. Міжнародний день охорони озонового шару Землі проголошений Генеральною асамблеєю ООН в 1994 році і відзначається в пам’ять про день підписання Монреальського протоколу.

За висновками дослідників, які проводили роботи під егідою Програми ООН з навколишнього середовища, озо­новий шар Землі починає повільно відновлюватися.

Вчені підрахували: якщо країни, які підписали прото­кол, будуть його дотримуватися і в майбутньому, то можна сподіватися, що озоновий шар відновиться до 2050 року.

Моніториинг води1Вода – елемент, без якого не з’явилася б життя на Землі. Забезпечення населення чистою питною водою було визнано глобальним пріоритетом на Всесвітньому саміті зі збалансованого розвитку в Йоганнесбурзі (2002 р.) та Конференції ООН зі збалансованого розвитку Ріо+20: «Майбутнє, якого ми хочемо» (2012 р.).

Щорічно 18 вересня, починаючи з 2003 року, відзначається Всесвітній день моніторингу води (World Water Monitoring Day), або Всесвітній день моніторингу якості води.

Це екологічне свято, започатковане з ініціативи американського Фонду чистої води, до теперішнього часу стало інформаційно-освітньою програмою, спрямованою на підвищення обізнаності суспільства про проблеми водних ресурсів планети та участь у захисті від забруднення. Адже від якості води, її складу, залежить здоров’я всього людства.

Програма надає можливість людям самим здійснювати базовий моніторинг стану місцевих водойм і проводиться за підтримки Федерації водного середовища (Water Environment Federation, WEF) і Міжнародної водної асоціації (International Water Association, IWA).

Моніториинг води3Спочатку Всесвітній день моніторингу води планувалося відзначати 18 жовтня, на честь дати прийняття Конгресом США – 18 жовтня 1972 року – «Акта про чисту воду». Цей документ присвячений питанням відновлення та захисту водних національних ресурсів. Але згодом свято отримало популярність і стало проводитися і в інших країнах. Тому з 2007 року його дату перенесли на місяць раніше, для полегшення участі тих країн, на території яких вода у водоймах в цей час року вже замерзає.

Традиційний захід цього Дня – взяття проб води у різних водоймах нашої планети для оцінки її якості та безпеки для життя людей і живих організмів. Бажаючим пропонується провести ряд нескладних тестів з визначення якості води у місцевих річках, озерах та інших джерелах, а результати опублікувати на сайті Всесвітнього дня моніторингу якості води (WWMD). На сайті також представлена інтерактивна карта з накопиченими результатами моніторингу з 2007 р.

Моніториинг води4З кожним роком у святкуванні Дня моніторингу води беруть участь все більше людей. Адже вода – це найважливіший природний ресурс нашої планети. Без неї неможливий розвиток живої природи. Вода – незамінне джерело у життєвих процесах організму людей, тварин та рослин. Вона є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету.

Моніториинг води5За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, половина жителів нашої планети вживає забруднену воду. Значна кількість хвороб людини пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічних норм водопостачання. Питна вода та її якість істотно впливають на всі фізіологічні та біохімічні процеси, що відбуваються в організмі людини, на стан її здоров’я. Отже, можна стверджувати, що якісні характеристики води, рівень її забруднення впливає на стан захворюваності населення. Багато з цих захворювань є смертельними або ж з тяжким перебігом.

Вимоги до якості води дозволяють убезпечити людей від хвороботворних бактерій і вірусів, тому увага до її якості – важливе завдання кожного жителя планети, яка думає про своє здоров’я і майбутнє нашої планети.

Осередки Всеукраїнської екологічної ліги активно застосовують різні форми роботи щодо дослідження стану водних ресурсів, збереження малих річок та прибережних смуг. Зокрема, вони проводять наукові дослідження, запроваджують тематичні природоохоронні заходи і акції; розглядають питання стану водних ресурсів на засіданнях Наукової ради ВЕЛ, здійснюють просвітницьку роботу стосовно значення водних об’єктів і необхідності їх збереження та ін.

У 2001 р. ВЕЛ розпочала реалізацію соціального проекту «Чиста питна вода – екологічне благополуччя українського народу», започаткувала акцію «Нове життя джерел» (розчищення, облаштування та догляд території навколо джерел питної води: колодязів, артезіанських свердловин, бюветів).

ВЕЛ ініціювала нову акцію «Врятуй свою річку» у 2009 р., метою якої є обстеження екологічного стану малих річок та їх прибережних захисних смуг. Ця акція має надзвичайно важливе значення в умовах, коли в Україні зникає, зневоднюється через замулювання, заростання велика кількість малих річок, а значна частина їх забруднюється виробничими та побутовими стічними водами.

У 2010 р. розпочато реалізацію проекту «Громадська інвентаризація та моніторинг стану водних об’єктів в Україні», який у своїй структурі має чотири модулі: Громадська інвентаризація природних водойм і водотоків; Громадський моніторинг природних водойм і водотоків та науково-практичні дослідження; Природоохоронна та інспекційна діяльність у сфері захисту водних ресурсів від забруднення та вичерпання; Інформаційно-просвітницька робота з питань збереження водних ресурсів України, формування екологічної свідомості громадян.

Кондратюк2Пішов з життя Володимир Андрійович Кондратюк – багаторічний голова Наукової ради Тернопільської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги, доктор медичних наук, професор Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського.

Всеукраїнська екологічна ліга висловлює щирі співчуття рідним та близьким Володимира Андрійовича.

Володимир Андрійович Кондратюк (нар. 14 лютого 1936р., смт Чорний острів, Хмельницька область) – український вчений у галузі медицини (гігієна). Доктор медичних наук (1990), професор (1991).

«Моєю філософією життя є чесна щоденна робота. Стараюсь жити сьогоднішнім днем, тому що завтра вже буде пізно, буде щось нове, інше. Час плине дуже швидко, тому треба встигнути зробити якомога більше» – казав Володимир Андрійович.

Кондратюк3Народився В.А. Кондратюк в сім‘ї службовців, батько був лікарем. У 1953 році Володимир Андрійович закінчив Підволочиську середню школу та вступив до Львівського державного медичного інституту. Вибір санітарно-гігієнічного факультету певною мірою був обумовлений спеціальністю і авторитетом батька, який в той час працював головним санітарним лікарем Підвочиського району.

Молодого кандидата медичних наук у грудні 1964 р. прийняли на роботу асистентом кафедри гігієни Актюбинського державного медичного інституту, де він і пропрацював майже два роки. У Казахстані він зустрів і покохав свою майбутню дружину, теж лікаря, Нелю Григорівну. І все ж дуже хотілося повернутися на неньку Україну. Відтак за першої нагоди Володимир Андрійович уже з дружиною і донькою Оленкою в 1966 році переїхали у Тернопіль, де 9-ий рік як був створений і функціонував Тернопільський державний медичний інститут. Був зарахований на посаду асистента кафедри гігієни. З тих пір він постійно працював на різних посадах спочатку в інституті, потім в академії та в університеті, успішно просуваючись по службових щаблях.

У 1978 р. Володимира Кондратюка було вибрано за конкурсом на посаду доцента кафедри соціальної гігієни і ОЗО з курсом гігієни. В 1990 році був призначений професором кафедри загальної гігієни (у 1991 р. йому присвоєно вчене звання професора цієї кафедри), а у 1995 р. став її завідувачем. З 2000 р. продовжив працювати професором цієї ж кафедри, а з 2002 р. знову очолив її і керував ще протягом 2 років.

Кондратюк4Як одного з найдосвідченіших гігієністів України професора В.А. Кондратюка було призначено експертом ВАК України. За результатами проведених професором В.А. Кондратюком досліджень було затверджено 25 гігієнічних нормативів вмісту шкідливих речовин у питній воді. Отримані наукові матеріали та ідеї було використано в одній докторській та п'яти кандидатських дисертаціях.

Значне місце у його житті займає створення підручників та посібників. За редакцією професора В. А. Кондратюка і у співавторстві випущено два підручника, два посібника і один довідник, а також написано понад 250 науково-педагогічних статей та отримано 6 патентів на винаходи. У трудовій книжці професора В. А. Кондратюка не достало місця для запису про всі подяки та нагороди за досягнення протягом понад півстолітньої практичної та науково-педагогічної роботи.

Кондратюк5

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи