Вівторок 06 черв. 2023

Знищення зоопарку «Казкова діброва»

thJ_червня+0300Rчерв.AMREEST_вт.AMEESTE

6 червня 2023 року внаслідок руйнації російськими військами дамби на Каховській ГЕС знищено зоопарк «Казкова діброва», що знаходиться в Херсонській області, в м. Нова Каховка на території парку імені С. М. Фалдзинського.
Каховська ГЕС розташована за 5 км від захопленої росіянами Нової Каховки. Забір води для розблокованого окупантами з початку вторгнення Північно-Кримського каналу проводиться саме в Каховському водосховищі.
Ця ГЕС – нижній й останній за рахунком (шостий) ступінь в каскаді Дніпровських водосховищ. Гідроелектростанція біля Нової Каховки забезпечує річне регулювання стоку Дніпра для того, щоб у південній частині України були електрика і вода.
20 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський вже попереджав, що росія готується влаштувати новий масштабний теракт – підірвати дамбу Каховської ГЕС у Херсонській області. Тоді ж він перерахував інші наслідки, якими загрожує підрив Каховської ГЕС та її дамби:
– у небезпечній зоні опиняться сотні тисяч мешканців півдня України, які можуть постраждати від спровокованої повені
– може бути зруйноване забезпечення водою значної частини півдня України та Криму
– російський теракт може залишити Запорізьку атомну станцію без води для охолодження, адже вода для ЗАЕС береться саме з Каховського водосховища
– загальні руйнівні екологічні, гуманітарні, техногенні наслідки такого теракту досягнуть масштабів історичної катастрофи
6 червня 2023 року це відбулося! росія зруйнувала дамбу на Каховській ГЕС. Під загрозою затоплення опинилися села на правобережній частині річки Дніпро в Херсонській області. Відбувається евакуація.
Окрім масштабної шкоди, яку окупанти завдали населенню постраждали великі території цінних природних ресурсів. Ми втратили зоопарк та комплекс відпочинку «Казкова діброва», що знаходиться в Херсонській області, в м. Нова Каховка на території парку імені С. М. Фалдзинського.

351325725 1981332265555920 7651578474781540796 n
Це одне з найкращих місць для відвідин всією сім’єю, дітьми та дорослими, мешканцями та гостями міста. В 1992 р. в парку імені С. М. Фалдзинського на березі Дніпра директор приватного підприємства «Відродження» Навроцький М. Р. організував центр сімейного відпочинку, відкрив міні-зоопарк, прикрасив цю місцину своїми власними витворами різьблення – 150 дерев’яних скульптур казкових героїв. Частина цих скульптур утворили «Поляну казок», що зайняла 0,9 га землі.

351337134 279629551114256 5990992477090870818 n
На території зоопарку мешкали 150 тварин і птахів, які представляють різні частини як України, так і світу: фазани, черепахи, страуси, сови, дикі гуси, муфлони, павичі, косулі, нутрії, білки та ін. Цікавою є ландшафтна архітектура «Казкової діброви», що врахувала особливості місцевого рельєфу та наявність природних джерел. Озеро, ставки, фонтани, водограї, квітник, зелені насадження, бесідки, лавочки, гарні містки – все це зруйноване росією!

351338792 1308142736777435 1725166178380742171 n
росіяни відповідатимуть за позбавлення води людей на Півдні Херсонщини та в Криму, найстрашнішим дійством їхнього теракту є знищення частини населених пунктів та цінних природних екосистем.

теги

Стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі створює нові ризики для ядерної безпеки України, оскільки рівень води у водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС пов’язаний з наповненістю Кременчуцького водосховища.
Каховська ГЕС – нижня і остання за рахунком (шоста) ступінь в каскаді Дніпровських гідроелектростанцій, забезпечує річне регулювання стоку Дніпра. Дамба Каховської ГЕС утримує обсяг близько 18 млн м3 води. Каховське водосховище надзвичайно важливе для економічного комплексу півдня України, воно забезпечує водою ЗАЕС, зрошування земель, питне водопостачання півдня (якщо рівень води у водосховищі знизиться хоча б на 1 м, то питні водозабори не працюватимуть, Північно-Кримський канал теж залишиться без води).
Ще у перші дні повномасштабної російської збройної агресії в лютому 2022 року окупанти захопили Північно-Кримський канал та Каховську ГЕС

 

теги

Підрозділи Національної поліції та ДСНС Херсонської області підняті по тривозі для оповіщення та евакуації цивільного населення із потенційних зон затоплення на правобережній частині річки Дніпро, а саме: села Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Понятівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон - острів Корабел.
Рівень води піднімається і всім, хто знаходиться у зоні небезпеки необхідно:

– вимкнути всі електроприлади

– взяти документи і речі першої необхідності

– подбати про близьких і домашніх улюбленців

– виконувати інструкції рятувальників та поліцейських

І пам’ятайте: ворог намагається поширити дезінформацію, зняти із себе відповідальність за черговий злочин.
Тому користуйтеся інформацією лише з офіційних джерел України. Довіряйте поліцейським, рятувальникам ДСНС та нашим захисникам.
Джерело: МВС, Оперативне командування "Південь"

 

теги

Війська росії підірвали греблю Каховської ГЕС. Почалось підтоплення, інформація уточнюється

1

2

3

4

теги

Внаслідок терористичних дій російських окупантів Каховська ГЕС повністю зруйнована. Це спричинить одну з найбільших техногенних катастроф в Європі за десятиліття та поставить під загрозу життя тисяч мирних жителів.
російські окупанти спричинили штучний, неконтрольований паводок, який супроводжуватиметься затопленням, підтопленням населених пунктів і руйнуванням нижчерозташованих об’єктів. Вода досягне критичного рівня для мешканців впродовж 5 годин.

Каховська ГЕС

Каховська ГЕС


Дніпро розіллється на обидва береги – як на правий, де розташований Херсон, так і на лівий, де розташована Нова Каховка. Втім, більший удар припаде саме на лівобережжя Херсонщини, оскільки воно знаходиться нижче, ніж території правого берега. Насамперед постраждають заплавні території та надзаплавні тераси.

Нова каховка

Затоплена територія м. Нова Каховка

Стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі створює нові ризики для ядерної безпеки України, оскільки рівень води у водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС пов’язаний з наповненістю Кременчуцького водосховища. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений: станом на 9:00 ранку рівень води становить 16,6 метра, і цього достатньо для потреб станції.
Також, зміна гідрологічного режиму штучної водойми призводить до масового мору риби, який може призвести до спалахів інфекцій у населених пунктах, розташованих на березі водосховища.
Це матиме величезні негативні наслідки для сільського господарства в усьому регіоні. Крим може залишитися без води на 10–15 років, а можливо, й назавжди.

Правий берег Херсонщини

Правий берег Херсонщини


Каховське водосховище – одне з найбільших штучно створених водних об’єктів Європи площею 2155 км2 з об’ємом води 18,2 км³, який надзвичайно важливий для економічного комплексу півдня України (водосховище забезпечує водою ЗАЕС, зрошування земель, питне водопостачання півдня).
На відміну від інших рівнинних водосховищ України, Каховське відрізняється відносно невеликою площею мілководних ділянок (близько 5 % площі водного дзеркала), а також високим рівнем антропогенного впливу. Наявність промислових вузлів, водозаборів (у тому числі великої потужності), нижнє розташування у каскаді водосховищ Дніпра істотно впливає на екологічний стан у водоймі та значною мірою визначає структурно-функціональні показники іхтіоценозів.
Експерти ВЕЛ фіксують екологічні злочини російських окупантів. В перші дні повномасштабної російської збройної агресії в лютому 2022 року окупанти захопили Північно-Кримський канал та Каховську ГЕС (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../2266-mizhnarodnyi-den-dnipra ).
У жовтні 2022 року окупанти замінували дамбу Каховської ГЕС (детальніше на сайті ВЕЛ: https://ecoleague.net/.../2325-zaminuvannia-rosiiskymy... ).
У січні 2023 року російські військові пошкодили затворні шлюзи Каховської ГЕС ( https://www.ecoleague.net/.../2393-obstrily-rosiiskymy... ).
Згідно з Женевськими конвенціями, установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні електростанції, не повинні ставати об’єктами нападу (cт. 56, Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року). Дії росії є порушенням міжнародного права!

теги

Конвенція про охорону біологічного різноманіття була прийнята 22 травня 1992 року на спеціальній конференції в Найробі (Кенія) і відкрита для підписання 5 червня 1992 року на Конференції Організації Об’єднаних Націй з довкілля та розвитку в Ріо-де-Жанейро, Бразилія (Саміт «Планета Земля»). Верховна Рада України ратифікувала прийняту на Конференції Рамкову Конвенцію про охорону біорізноманіття 29 листопада 1994 року.
Цілями конвенції є збереження біорізноманіття, довготривале використання його елементів та справедливий і рівноправний розподіл доходів від використання генетичних ресурсів.
Збереження біологічного різноманіття включає «різноманітність живих організмів з усіх джерел, включаючи, серед іншого, наземні, морські та інші водні екосистеми і екологічні комплекси, частиною яких вони є; це поняття включає в себе різноманітність у рамках виду, між видами і різноманіття екосистем».

Біорізноманіття
Конвенція надає широкі рекомендації щодо збереження біорізноманіття на національному рівні та вимагає від країн-учасниць формулювання національних стратегій з біорізноманіття. Вона визнає суверенне право держав розпоряджатися власними біологічними ресурсами та підтверджує принцип попередньої згоди, основаної на інформуванні, перш ніж ресурси можуть бути вивезені з країни. Конвенція стверджує, що біорізноманіття має бути сталим, а розподіл кінцевих вигод між країною-постачальником та країною-одержувачем – справедливим.

Будівля генетичного банку рослин після обстрілу Харків

Будівля генетичного банку рослин після обстрілу, Харків


Конвенція пропонує також визначення прав користування та доступу до біоресурсів, що дозволяли б створення ринків генетичних ресурсів, необхідних для подальшого розвитку біотехнологій (статті 3, 8j, 16.5). Від розвитку цих ринків очікуються значні прибутки, які б дозволили фінансувати збереження біорізноманіття та винагородити місцеві громади, у володінні яких знаходяться ресурси.

Мертвий дельфін

Мертвий дельфін


Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років займається вивченням та охороною біологічного та ландшафтного різноманіття України (Детальніше на сайті ВЕЛ: https://ecoleague.net/.../biolohichne-ta-landshaftne...).
З початку російської військової агресії під загрозою опинились понад 600 видів тварин та понад 750 видів рослин і грибів в т. ч. занесених до Червоної книги України. російські війська руйнують природні території, які є середовищем проживання рідкісних видів і зникаючих оселищ. російська федерація внесла 130 заповідних територій Криму у міжнародну базу даних природоохоронних територій (WDPA) як «російські природоохоронні території».

Пес і палаючий будинок Харків

Пес і палаючий будинок, Харків


Експерти ВЕЛ наголошують на тому, що збереження природних територій та їхнього біорізноманіття є важливим, це є першочерговою задачею навіть під час повномасштабного вторгнення росії та рівнозначне збереженню життя на територіях! ВЕЛ закликає міжнародні природоохоронні організації долучитись до зупинення російської агресії задля збереження біорізноманіття у всеєвропейському масштабі!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет

теги

Щорічно 5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища (World Environment Day).
Ця дата – одна з найважливіших подій екологічного календаря – була започаткована Генеральною асамблеєю ООН на 27-й сесії 15 грудня 1972 року і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу. Враховуючи масштаби проблеми та важливість їх вирішення, у структурі ООН була створена нова організація – Програма ООН з навколишнього середовища, під егідою якої і відзначається ця екологічна дата.

1 25 років ВЕЛ
Охорона навколишнього природного середовища – нова форма взаємодії людини і природи, яка являє собою систему державних і суспільних заходів, які спрямовані на гармонійну взаємодію суспільства й природи, збереження й відтворення природних ресурсів і діяльність екологічних співтовариств в ім’я сучасних і майбутніх поколінь.
Повномасштабне російське вторгнення в Україну, яке триває з 24 лютого 2022 року, вже призвело до деградації та знищення унікальних ландшафтів України, завдало масштабної шкоди для економіки та інфраструктури держави. Війна в Україні знищує особливо цінні території та оселища, де існують різні види тварин, що несе загрозу для дикої природи та стійкості екосистем в транскордонному контексті. Експерти та активісти ВЕЛ фіксують злочини російських загарбників проти довкілля.\

Виграїв

Висадка дерев, с. Виграїів 


Заходи до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища проводяться у більшості країн світу як на державному рівні, так і на рівні громадських організацій, колективів навчальних закладів, шкіл.

Замінування території

Замінування територій 


Всеукраїнська екологічна ліга оголошує проведення серії інформаційних заходів щодо висвітлення збитків завданих довкіллю України внаслідок російської військової агресії. Обласні організації Всеукраїнської екологічної ліги у співпраці з департаментами/управліннями екології та природніх ресурсів ОВА, науковими та освітніми установами, бібліотеками та місцевими ЗМІ (друковані видання, місцеве телебачення, соціальні мережі) проведуть серію зустрічей, лекцій та інтерв’ю щодо збитків, завданих компонентам природного середовища та екологічно важливій інфраструктурі.

Літня педагогічна школа 2022

Літня педагогічна школа, Чернівецька ОО ВЕЛ, 2022 рік
Танки

російський танк в полі


Ці події будуть присвячені «Зеленому тижню ЄС», який є найбільшою щорічною подією в календарі європейської екологічної політики. Це платформа для дебатів із зацікавленими сторонами на європейському, національному та місцевому рівнях щодо різних природоохоронних питань. У 2023 році захід буде тривати упродовж 6–7 червня.
Діймо разом на захисті довкілля!
Джерела: сайт ВЕЛ
Фото: сайт ВЕЛ

теги
Майже вся територія Херсонської області у 2022 році була окупована російськими військами. Активні бойові дії точилися на правобережжі Дніпра. Цю частину області звільнили у листопаді минулого року, однак вона і зараз потерпає від щоденних масованих обстрілів росіян. На лівому березі Дніпра в Херсонській області російські окупаційні війська активно споруджують фортифікаційні споруди, зокрема, й на територіях природних об’єктів, які мають статус заповідних та природоохоронних.
НПП Азово Сиваський
 
НПП "Азово-Сиваський"
 
З 23 жовтня 2022 року окупанти розмістили на території біосферного заповідника свою військову техніку. У 2022 році на території «Асканії-Нова» сталося три пожежі на загальній площі майже 1,4 тис. га внаслідок дій російських військових. Військова авіація, яка працює над природоохоронною територією спричиняє паніку у диких тварин і навіть призводило до їхньої загибелі.
Національний природний парк Нижньодніпровський
Національний природний парк "Нижньодніпровський"
 
Азово-Чорноморське узбережжя України загалом відіграє ключову роль для збереження популяцій багатьох видів птахів. Бойові дії ставлять під загрозу існування рідкісних видів, порушують спокій птахів та заважають гніздуванню та міграціям. Створені тут Чорноморський біосферний заповідник, НПП «Азово-Сиваський», «Джарилгацький» та інші опинились у зоні бойових дій та гуманітарної кризи.
Олень на о. Джарилгач
 
Олень на о. Джарилгач
 
Національний парк «Кам’янська Січ» у Херсонські області – це степи, понад 50 кілометрів берегової лінії Дніпра, місце охорони більш як 90 видів рідкісних тварин. Сили оборони України звільнили територію парку 11 листопада після 8 місяців окупації. У середині жовтня 2022 року завдяки супутниковому аналізу було визначено, що вигоріло майже 635 гектарів цінних ділянок, де зростали червонокнижні види. З 24 лютого до 18 жовтня 2022 року пожежі знищили в межах парку рідкісні рослини, серед яких дрік скіфський (633 екземпляри), ковила шорстка (402), ковила волосиста (832), ковила Лессінга (2384), ковила українська (456). російські окупанти продовжують нищити унікальну флору і фауну національного природного парку «Нижньодніпровський». У березня 2023 року на території природнього парку виникло декілька пожеж у плавнях.
Нещодавно російські окупаційні війська з’єднали острів Джарилгач з окупованою материковою частиною Херсонської області поблизу селища Лазурне, прикривши піском перехід на острів. Окупанти облаштували на острові військовий полігон. Ці території входять до національного природного парку «Джарилгацький», а цей острів до російської військової агресії був найбільшим незаселеним островом України, де зберігся первинний нерозораний степ.
Детальніше про негативний вплив військових дій на довкілля Херсонщини у коментарі голови Всеукраїнської екологічної ліги, Тетяни Тимочко: https://i-ua.tv/.../81952-ekolohichni-zlochyny-okupantiv...
теги

Міжнародний день захисту дітей

stJ_червня+0300Rчерв.AMREEST_чт.AMEESTE

Сьогодні діти України страждають від російської збройної агресії. За чотири місяці повномасштабного вторгнення країни-агресора загинуло 484 українські дитини, ще 992 – отримали поранення (за інформацією Офісу Генпрокурора України). Сотні тисяч дітей разом з батьками були змушені покинути свої рідні домівки, виїхати з України, рятуючись від війни. За час повномасштабного вторгнення 19 505 дітей депортовано росіянами.
Щороку 1 червня в усьому світі відзначають Міжнародний день захисту дітей (International Day for Protection of Children), який був проголошений у листопаді 1949 року в Парижі рішенням сесії Ради Міжнародної демократичної федерації жінок. ООН підтримала цю ініціативу й оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямів своєї діяльності. Цей день покликаний захистити малюків від насильства, голоду, неможливості здобути освіту та медичну допомогу, а також інших проблем та бід, з якими стикаються діти у багатьох країнах світу.
За даними правоохоронців, найбільше дітей постраждало в областях: Донецькій області – 462, Харківській – 279, Київській – 128, Херсонській – 103, Запорізькій – 91, Миколаївській – 89, Дніпропетровській – 74, Чернігівській – 71, Луганській – 67.

c3eef0a

Зруйнована школа внаслідок російського обстрілу 


Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

1 Учасники Програми Екологічними стежками рідної України

Учасники Програми Екологічними стежками рідної України 2

Учасники Програми "Екологічними стежками рідної України"


В День захисту дітей Всеукраїнська екологічна ліга та Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» упродовж багатьох років проводять практичні природоохоронні заходи, наукові конференції, круглі столи, просвітницькі заходи для дітей і молоді, присвячені захисту екологічних прав дітей. «Екологічна варта» – єдина національна дитяча громадська організація, що об’єднує дітей і молодь, які спрямовують свої зусилля на захист природи, створюють проєкти, спрямовані на розв’язання екологічних проблем рідного краю.

Фото в буклет 1
«Екологічна варта» об’єднує більше 40000 активістів  та активісток у всіх регіонах України, це – 100 міських, 120 районних та 145 сільських осередків!

прапор 3

Учасники Програми "Екологічними стежками рідної України"


За ініціативи ВЕЛ та підтримки ПРООН в Україні у 2016 році було створено Інформаційно-просвітницький центр «Екологічна варта» (с. Виграїв, Корсунь-Шевченківський район, Черкаська область). Шість років поспіль в рамках програми «Екологічними стежками рідної України», яку впроваджував Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА, Центр відвідали діти та вчителі, які знайомляться з природною, культурною та історичною спадщиною Черкащини, відвідують Корсунь-Шевченківський, Стеблів, Канів, Чигирин, Шевченкове, Холодний Яр, навчаються жити у злагоді з природою.

Фото в буклет 6 1
З початком повномасштабної російської агресії діти наражаються на значний ризик бути вбитими, піддаватися жорстокому поводженню або сексуальній експлуатації, бути розлученими з сім’єю. Крім того, багато дітей пережили надзвичайно травматичні події і потребують безпеки, стабільності та психологічної підтримки.
Всеукраїнська екологічна ліга розробила і планує реалізувати проєкт «Психологічна реабілітація в Природі».
Зупинимо російську агресію – захистимо майбутнє наших дітей!
Джерела: сайт ВЕЛ
Фото: ВЕЛ

теги

30 травня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №0199 «Про приєднання України до Мінаматської конвенції про ртуть».
Мета Конвенції – захист здоров’я людей і навколишнього середовища від шкідливого впливу ртуті. Документ передбачає поетапну відмову від її використання.

4

Пам’ятник жертвам, які отруїлись ртуттю (Мінамата, Японія)


У тексті Конвенції містяться положення, якими можуть скористатися урядові структури, неурядові організації та інші сторони для мінімізації викидів і скорочення застосування ртуті. Ратифікація Мінаматської конвенції в Україні тривала понад 10 років. Наразі до неї долучилася 141 держава світу.
Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років наголошує на необхідності вирішення питання з небезпечним об’єктом у межах столиці – ВАТ «Радикал». Цей завод був одним із трьох підприємств в Радянському Союзі, які на той час виробляли необхідну для енергетики та хімічної промисловості продукцію, для створення якої застосовувалась ртуть. Понад 70 років на цій території накопичилася значна кількість ртуті саме в конструкціях, які в свою чергу, створюють небезпеку для людей, які живуть та працюють неподалік від території заводу. Територія заводу знаходиться поблизу популярного ринку «Даринок», також на території заводу розташовано багато складів з різними товарами, офісні приміщення, тобто це все місця, де постійно перебувають люди.
Упродовж вересня–жовтня 2018 року Всеукраїнська екологічна ліга та Національний молодіжний центр «Екологічні ініціативи» провели низку громадських консультацій щодо приєднання України до Мінаматської конвенції (Детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../1926-pryyednannya-ukrayiny...).

2

3
У 2020 році був організований круглий стіл «Шляхи вирішення екологічних проблем на території та об’єктах колишнього ВАТ «Радикал» у м. Києві» (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../1767-25-liutoho-2020-roku... )Також, відслідковувалась ситуація забруднення території київського завод хімікатів «Радикал». Детальніше на сторінках науково-популярного журналу «Екологічний вісник» у статті «Небезпека для довкілля від заводу «Радикал»(https://www.ecoleague.net/.../Ecology_digest_01_2022.pdf ).

Всеукраїнська екологічна ліга вітає приєднання до Мінаматської конвенції, яке допоможе врятувати довкілля від антропогенних викидів ртуті та знизить ризики здоров’ю людини, завдані цими препаратами. Експерти ВЕЛ наголошують на необхідності ліквідації екологічно небезпечного об’єкту –«Радикал» та знешкодженні ртутьвмісних відходів заводу за межами України, в країнах, де існують відповідні технологічні потужності.
Джерела: сайт ВЕЛ
Фото: сайт ВЕЛ

теги

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи