Понеділок 22 квіт. 2024
Виток аміаку на підприємстві «Стирол»

Всеукраїнська екологічна ліга наголошує на негативних наслідках для довкілля та життя і здоров’я людей внаслідок витоку аміаку на підприємстві «Стирол» в окупованій Горлівці 15 січня 2022 року!

Це підприємство до початку російської військової агресії та окупації частини території Донецької та Луганської областей було одним з найбільших виробників хімічної продукції. Підприємство відноситься до об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Остання аварія на «Стиролі» відбулась у 2013 році. Внаслідок аварії відбувся викид газу аміаку, п’ятеро людей загинули та майже 20 постраждали.

Аміак 1Будь які пошкодження ємностей з аміаком становлять надзвичайну небезпеку для довкілля та життя і здоров’я людей.

Аміак – безбарвний газ із запахом нашатирного спирту. Суміш парів аміаку з повітрям є вибухонебезпечною.

У разі витоку аміаку можливе отруєння, тому що аміак спричиняє подразнення верхніх дихальних шляхів. Ураження невеликими концентраціями викликає подразнення очей і слизової оболонки носа, слинотечу, головний біль, почервоніння обличчя, біль у грудях. Пари аміаку під час контакту зі шкірою спричиняють опіки різних ступенів. Симптомами високих концентрацій є різкий біль в очах і сльозотеча, відчуття задухи, сильні напади кашлю, запаморочення, болі в шлунку. Надто високі концентрації можуть призвести до серйозних розладів здоров’я та загибелі людей.

Гранично допустима концентрація аміаку в атмосферному повітрі населених пунктів є такою: середньодобова – 0,04 мг/м, максимальна разова – 0,2 мг/м. Токсичний набряк легенів розвивається у разі дії аміаку протягом години з концентрацією 1,5 г/м.

Всеукраїнська екологічна ліга вимагає від уряду України, Ради національної безпеки та оборони України звернутись до міжнародних організацій, зокрема, ОБСЄ щодо негайного розслідування обставин та наслідків витоку аміаку на «Стиролі».

ВЕЛ неодноразово наголошувала, що безвідповідальна політика російської окупаційної влади на територіях Донецької та Луганської областей завдає значної шкоди довкіллю та загрожує життю і здоров’ю людей. Відбувається порушення екосистем та природоохоронних територій; руйнування промислових, екологічно небезпечних об'єктів; погіршення санітарно-гігієнічних показників джерел питної води; порушення геологічного середовища.

Всеукраїнська екологічна ліга вважає за необхідне:

- Забезпечити систематичний збір та аналіз інформації про стан довкілля зокрема навколо еколого небезпечних об'єктів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

- Забезпечити організацію супутникового моніторингу довкілля для оцінки техногенних ризиків та збитків, нанесених військовими діями та злочинними екологічно небезпечними рішеннями окупаційної влади, в тому числі, для розрахунків збитків від пошкодження земель лісового фонду, сільськогосподарських земель, об’єктів природно-заповідного фонду, стану водних ресурсів на окупованих територіях.

- Провести екологічний моніторинг стану природоохоронних територій з оцінкою шкоди, завданої екосистемам (здійснити облік червонокнижних видів, визначити ступінь порушення та деградації ландшафтів тощо).

- Здійснити геолого-екологічний аналіз вугільних шахт для визначення ступеня їхньої безпеки та розробити заходи з відновлення геологічного середовища після воєнних дій.

-       Розробити програми відновлення порушених екосистем із залученням представників міністерств, відомств, науковців, громадських природоохоронних організацій, місцевих органів влади Донецької та Луганської областей.

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи