Вівторок 16 лип. 2024
Рік після підриву дамби Каховської ГЕС російськими окупантами: хронологія подій

6 червня 2023 року о 02:50 російські війська здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС, внаслідок цих терористичних дій окупантів гідротехнічна споруда була повністю зруйнована. Це спричинило одну з найбільших техногенних катастроф в Європі за десятиліття та поставило під загрозу життя тисяч мирних жителів.

447875381 3385017001796797 4450155458118795950 n
російські окупанти спричинили штучний, неконтрольований паводок, який супроводжувався затопленням, підтопленням населених пунктів і руйнуванням нижчерозташованих об’єктів.

pidryv damby 36234
Швидке зникнення води у водосховищі, призвело до загибелі значної кількості риби, безхребетних, молюсків, ракоподібних та рідкісних тварин, які жили на цих територіях. Під загрозою знищення опинились 333 види тварин і рослин, які мають різний природоохоронний статус, та 25 типів оселищ. Затоплення складів хімікатів, сміттєзвалищ, підприємств та житлових масивів призвело до значного забруднення водних потоків токсичними речовинами. До річки Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн мастила.

Слайд6

Тисячі тонн прісної води надходили у Чорне море, водні потоки разом з токсичними речовини, каналізаційними стоками, сміттям, трупами тварин досягли морського узбережжя.

Каховське водосховище після обміління
Через місяць після підриву місцевість довкола водосховища перетворилася на пустелю. Проте вже в квітні 2024 року до водосховища знову почала прибувати вода. За даними супутникових знімків видно, що значна частина раніше осушеної території водосховища була вкрита водою. За майже рік після підриву російськими військовими дамби Каховської ГЕС на 150 тисячах гектарів штучно створеної водойми утворився густі зарості з верби, яка досягає висоти від 2,5 до 3 метрів.

96ba2c2578c2c2c3
Експерти ВЕЛ фіксують екологічні злочини російських окупантів. В перші дні повномасштабної російської збройної агресії в лютому 2022 року окупанти захопили Північно-Кримський канал та Каховську ГЕС (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../2266-mizhnarodnyi-den-dnipra ).
У жовтні 2022 року окупанти замінували дамбу Каховської ГЕС (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../2325-zaminuvannia... ).
У січні 2023 року російські військові пошкодили затворні шлюзи Каховської ГЕС https://www.ecoleague.net/.../2393-obstrily-rosiiskymy... ).
15 червня 2023 року відбулось розширене засідання Наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги «Майбутні перспективи розвитку півдня України: Чи варто відновлювати Каховську ГЕС?». Понад 40 профільних науковців, кваліфікованих фахівців в природоохоронній галузі, громадських активістів та керівників обласних організацій ВЕЛ долучились до зустрічі.

Слайд2
Обговорення цієї складної теми базувалось на основі кращих європейських практик та міжнародних природоохоронних актів у сфері охорони довкілля. Важливий акцент був на Концепції збалансованого розвитку, яка передбачає баланс між трьома основними складовими: економічною, соціальною та екологічною. Також обговорювались ризики для довкілля від відновлення роботи Каховської ГЕС.


Експерти ВЕЛ та залучені науковці висловлюють спільну позицію, яка полягає у врахуванні екологічної складової під час відновлення півдня України за відмови від застарілих технологій та повторного знищення ландшафтів України від затоплення для відновлення «енергетичного монстра» – Каховської ГЕС!

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи