Вівторок 16 лип. 2024
День створення національного природного парку «Карпатський»

Всеукраїнська екологічна ліга вітає Національний природний парк «Карпатський» з 44-ю річницею створення.

Rododendron skhidnokarpatskyy Tanya Troyan min
Це перший і один із найбільших національних парків України з неповторними природними і культурними об’єктами. Він був створений з метою збереження типових для Чорногори та Горган гірських і долинно-річкових природних комплексів, цінних історичних, архітектурних та етнографічних пам’яток, для проведення наукових досліджень в галузі охорони довкілля, створення умов для відпочинку й оздоровлення населення, поширення природоохоронних знань і екологічного виховання.

Vukhatyy Kamin Roksana Bashyrova
За функціональним зонуванням території заповідна зона складає 11401,4 га, зона регульованої рекреації – 25953,1 га, зона стаціонарної рекреації – 106,6 га, господарська зона 13033,9 га.
До заповідної зони входять найцінніші пралісові, субальпійські та альпійські ділянки, на яких масово зростають ендемічні та реліктові види рослин.
Парк розташовано у верхній частині басейну р. Прут і середній – р. Чорний Черемош. В геоструктурному плані його територія входить до складу Чорногірської та Скибової зон Карпатської складчастої області, де на поверхню виходять товстошарові пісковики, чорні аргіліти, глинисто-пісковий фліш та інші геологічні відклади. Вершини гір тут округлі або куполоподібні, схили в нижніх частинах пологі, а у верхніх – круті.

Krokus shafran Burliai


На території парку зростає 1260 видів вищих спорових і судинних рослин, з яких 155 видів – мохоподібні. До Червоної книги України занесено 80 видів рослин: рододендрон східнокарпатський, арніка гірська, родіола рожева, сон білий, ліннея північна, баранець звичайний, плаун річковий, сосна кедрова, журавлина дрібноплода, значна кількість видів зозулинцевих, що трапляються на післялісових луках і верхових болотах, і ін. Три види рослин занесено до Європейського червоного списку: борщівник карпатський, медунка Філярського та первоцвіт полонинський. У парку зареєстровано зростання 29 ендемічних видів рослин, серед яких 12 загальнокарпатських (вечірниця біла, грушанка карпатська, молочай карпатський тощо) та 13 південнокарпатських (аконіт низький, волошка карпатська, фіалка відхилена тощо) ендемів.

417513497 832086162296762 1922027873254989729 n
Фауністичне різноманіття хордових парку представляють 48 видів ссавців, 110 – птахів, 11 – риб, 10 – земноводних, 6 – плазунів. До Червоної книги України занесено 44 види фауни, зокрема, карпатський та альпійський тритони, саламандра плямиста, мідянка, чорний лелека, беркут, польовий лунь, сапсан, глухар, борсук, видра, рись та ін., а до Європейського червоного переліку – 11 видів: вовка, бурого ведмедя, вуханя бурого, вовчка ліщинового, деркача, слимака виноградного.

Kopiia Salamandra pliamysta.JPG

Завдяки багатій етнокультурній спадщині Гуцульщини Карпатський НПП став одним із найпопулярніших рекреаційних центрів України, який вражає красою та гармонією шедеврів сакрального мистецтва, приваблює своєрідними звичаями і традиціями. Територія парку є найуспішнішими осередком України у розвитку зеленого туризму.

Vodospad Probiy Pedahoh Svitlana

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи