Середа 05 жовт. 2022
День дій за заборону ядерної зброї
У цей день 6 серпня 1945 р. американська авіація піддала атомному бомбардуванню японське місто Хіросіма. Вперше в історії ядерна зброя була застосована проти людей і продемонструвала свою жахливу силу.
Внаслідок російської військової агресії в Україні об’єкти критичної інфраструктури знаходяться під постійною загрозою ракетних обстрілів та існує ризик виникнення техногенних катастроф. Дії російського агресора є зокрема виявом ядерного тероризму.
Згідно з Женевськими конвенціями, установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні електростанції, не повинні ставати об’єктами нападу (cт. 56, Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року). Агресор є порушником міжнародного права.
Для регулювання питання ядерної безпеки світовим співтовариством прийнято ряд міжнародних конвенцій, таких як Міжнародна Конвенція про боротьбу з актами ядерного тероризму, Конвенція про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок, та інші. Сторонами цих угод є і росія, і Україна, і більшість демократичних країн світу.
Так, Конвенція про боротьбу з актами ядерного тероризму визначає злочином використання радіоактивного матеріалу чи пристрою будь-яким чином або використання чи ушкодження ядерного об’єкту таким чином, що відбувається вивільнення або створюється загроза вивільнення радіоактивного матеріалу:
– з наміром спричинити смерть чи серйозне каліцтво;
– або з наміром завдати істотної шкоди власності чи навколишньому середовищу;
– або із наміром змусити фізичну чи юридичну особу, міжнародну організацію або державу вчинити будь-яку дію чи утриматися від неї.
Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції. Через дії Росії на ЧАЕС і ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид». 24 червня російські військові почали рити окопи поряд з захопленою Запорізькою АЕС та збудували нові фортифікаційні споруди.
 
9 Чорнобильська АЕС
 
Чорнобильська АЕС
 
11 Ядерна підкритична установка Джерело нейтронів м. Харків
 
Ядерна підкритична установка Джерело нейтронів м. Харків
 
26 червня близько 6:00 ранку під час масштабної повітряної тривоги крилата ракета російських окупантів пролетіла критично низько над Південноукраїнською АЕС.
Всеукраїнська екологічна ліга продовжує фіксувати злочини росії проти довкілля, зокрема і випадки ядерного тероризму (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../2212-pro-iadernyi-teroryzm... ).
Всеукраїнська екологічна ліга вимагає більш рішучих заходів від Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) для спільних дій у подоланні агресора та ядерного терориста – російської федерації. Першочерговим завданням є закриття повітряного простору над Україною!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи