Понеділок 15 серп. 2022
ДЕНЬ ПРИЙНЯТТЯ ОРГУСЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ

25 червня – День прийняття Оргуської конвенції. Оргуська конвенція - це міжнародний договір нового типу, який об'єднує екологічні та загальнолюдські права. Цей договір встановлює баланс сил у тріаді влада – бізнес – громада наступним чином: сталий розвиток держави може бути досягнутим тільки через залучення всіх зацікавлених сторін, включно представників організацій громадського суспільства та широких кіл громадськості. Вона набрала чинності 30 жовтня 2001 року, Україна підписала Оргуську конвенцію 25 червня 1998 року, Верховна Рада України ратифікувала її 6 липня 1999 року (Закон України від 6 червня 1999 року № 832).

Забруднення атмосфери земля 1 оргуська конвенція емблема

Метою конвенції є посилення ролі представників громадських і екологічних організацій в процесі захисту і покращення стану довкілля. Вона закріплює широкі права громадськості, а також зобов’язує органи державного управління приймати рішення в умовах прозорості, підзвітності та відкритого доступу громадськості до інформації, з урахуванням її думки.

 Нетеребка проти будівництва птахофабрик Плакат учасників кампанії Пестициди зменшення ризиків 1 

Принциповою рисою Оргуської конвенції є те, що вона виступає не на захист якоїсь конкретної складової довкілля, а спрямована на встановлення взаємодії між громадськістю та державними органами в демократичному контексті. Конвенція надає громадянам певні права і накладає певні обов'язки на державні органи в галузі забезпечення доступу громадськості до екологічної інформації та участі в прийнятті екологічно значимих рішень.

Сміттєзвалище Людавка2 Сміттєзвалище Людавка4 звалище тутних ламп наступ на Полісся5

В основу Конвенції покладено три основні принципи участі громадськості, які складають так звані три «постулати» Оргуської конвенції: доступ до інформації, участь у прийнятті рішень і доступ до правосуддя з питань довкілля. Оргуська конвенція є регіональною за сферою свого застосування. Фактично, за своїм значенням вона є глобальною, і до неї може приєднуватись будь-яка країна світу. Впродовж усієї історії свого існування Всеукраїнська екологічна ліга приділяла особливу увагу розв’язанню екологічних проблем на усіх рівнях. Кожна протестна акція, проведений круглий стіл чи законотворча ініціатива – частина масштабного поступу до збереження природних, історичних та культурних багатств нашої країни.

Всеукраїнська екологічна ліга є ініціатором заснування Оргуського центру при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України. Вперше в Україні нами було перекладено текст цієї конвенції українською (видано друком у 2015 р., Бібліотека ВЕЛ, серія «Стан навколишнього середовища», «Орхуська конвенція», серпень, 2015, № 8 детальніше: https://www.ecoleague.net/.../biblio/2015/Bibl_8-2015.pdf). У позиціях ВЕЛ щодо вирішення екологічних проблем та важливих законопроектів, зазначається необхідність врахування думки громадськості (детальніше: https://www.ecoleague.net/pozy.../zaiavy-zvernennia/2022-rik ).ВЕЛ є організатором круглих столів, наукових конференцій, форумів присвячених питанням участі громадськості у прийнятті рішень, які впливають на стан довкілля.

оргуський центр 

Всеукраїнська екологічна ліга збирає звернення громадян про випадки руйнування природних територій, екологічні злочини проти довкілля, порушення екологічного законодавства спричинені російською військовою агресією. Ви можете звернутись до ВЕЛ електронною адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Ми завжди будемо докладати особливих зусиль для подальшого посилення ролі громадськості у вирішенні питань, що стосуються стану довкілля. Діймо разом на захист довкілля!

Луганська область 1 Пожежа нафтобаза

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи