Четвер 25 квіт. 2024
Чужинці наступають

Рослини чужинці 2Чужорідні або адвентивні види рослин – це рослини, поява яких у певній місцевості пов’язана не з природними чинниками , а здебільшого із занесенням їх людиною з первинного місця зростання в інші регіони або на інші континенти в процесі господарської діяльності. Поширення чужорідних організмів, у тому числі рослинних, було визнано другою – після знищення самих місць зростання рослин, найважливішою загрозою біорізноманіттю. Саме діяльність людини допомагає рослинам подолати природні перешкоди, які стримують їх перенесення та поширення. Прилаштувавшись у новій місцевості, рослини продовжують поширюватися також і природними шляхами.

Рослини чужинці 4В Україні є багато чужорідних або адвентивних видів рослин. Деякі з них добре відомі через свою шкоду, про інші говорять менше. Поширення частини з них вийшло з-під контролю та нині має характер експансії. Найвідоміша – амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiiflora L.), саме зараз у цієї чужорідної рослини розпочався період цвітіння. І саме в цей час рослина є дуже небезпечною: пилок спричинює у людей алергію (підвищення температури, сльозотеча, кон’юнктивіт, погіршення зору). 

Ambroziya1Протягом 15 років Всеукраїнська екологічна ліга проводить всеукраїнську акцію «Амброзія – небезпечна рослина», метою якої є:

– привернення уваги різних верст населення, державних органів влади та місцевого самоврядування до проблеми розповсюдження карантинного бур’яна – амброзії полинолистої в різних регіонах України, як біологічного об’єкту, що спричиняє тяжкі алергічні захворювання людей;

– сприяння практичному вирішенню проблеми та покращенню ситуації, що склалася навколо «амброзійної лихоманки».

В рамках акції «Амброзія – небезпечна рослина» пропонуємо провести ряд заходів, спрямованих на вирішення питання щодо знищення небезпечної рослини та зниження ризику захворювання населення:

  1. Членам Всеукраїнської екологічної ліги проводити роз’яснювальну, просвітницьку роботу щодо біологічних та екологічних особливостей, розповсюдження, нанесення шкоди здоров’ю людей амброзією полинолистою та проведення заходів боротьби з нею.
  2. У засобах масової інформації, соціальних мережах опублікувати матеріали про стан поширення амброзії та її впливу на здоров’я людей вашої місцевості, шляхи покращення ситуації.
  3. Налагодити партнерські стосунки з відповідними відомчими установами для проведення спільних заходів по знищенню амброзії.
  4. Проводити регулярні рейди по садибах приватників, на підприємства, в установи та приватні садиби, виявляючи осередки поширення амброзії, з метою формування банку даних та інформування державних органів відповідальних за санітарно-епідеміологічний стан довкілля.
  5. Організувати та провести комплексні заходи (в межах Вашої можливості та компетенції) по знищенню рослини до початку цвітіння силами членів Ліги, широкої громадськості.
  6. Готувати та поширювати серед населення, керівників підприємств, представників влади різнопланову інформацію (буклети, листівки, плакати) про біологічні та екологічні особливості амброзії та методи боротьби з нею.
  7. В бібліотеках регіону організувати тематичну виставку літератури.
  8. В навчальних закладах запропонувати провести тематичні уроки, позакласні заходи.
  9. Організувати громадський контроль за дотриманням Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного добробуту», стаття 22, що зобов’язує утримувати земельні ділянки та території в належному санітарному стані не тільки органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, але й всіх громадян.Рослини чужинці 6

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи