Середа 21 лют. 2024
Відбувся Національний Форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології»
12 лист. 2015

IMG 8852 mal10–11 листопада 2015 року в м. Києві відбувся Національний Форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології».

Організаторами Форуму виступили – Всеукраїнська екологічна ліга, Екологічна рециклінгова асоціація України, Медіа ДАК, Центр муніципальних технологій.

У Форумі взяли участь народні депутати України, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, бізнес-структури, які працюють у сфері поводження з відходами, підприємства-виробники техніки та технологічного обладнання для збирання, транспортування, зберігання та переробки відходів, установи, які працюють у галузі екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища, природоохоронні громадські організації, ЗМІ.

IMG 8944 malДоповіді учасників висвітлили весь спектр проблем, пов’язаних з поводженням з відходами в Україні: адаптація законодавства у сфері поводження з відходами в контексті децентралізації влади; поводження з відходами в контексті збалансованого (сталого) розвитку територіальних громад; формування тарифної політики щодо поводження з побутовими відходами в межах окремої територіальної громади; співробітництво громад-партнерів на шляху створення комунальних підприємств для збирання та переробки побутових відходів; інформаційно-просвітницька діяльність у громадах щодо екологічно безпечного поводження з відходами.

Тетяна Тимочко,голова Всеукраїнської екологічної ліги, зазначила, що система поводження з відходами в Україні з кожним роком стає все більше недосконалою та швидко регресує. Державне управління в цій сфері є непослідовним та некомпетентним, а деякі законодавчі акти є суперечливими і не адаптованими до європейського законодавства. Для зменшення негативного впливу відходів на навколишнє середовище, забезпечення ефективного державного управління та знищення корупційних схем у сфері поводження з відходами необхідно реформувати природоохоронну галузь в цілому. Створення Державного агентства поводження з відходами та передача йому повноважень Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у сфері поводження з відходами дасть можливість спростити процес управління та забезпечить швидке узгодження різних питань. Значну роль відіграє компетентність, професіоналізм та моральні якості керівників цієї структури. Без працівників з фаховою освітою та досвідом роботи реформування цієї галузі не буде повноцінним.

Вона додала, що система роздільного збирання та переробки відходів має запроваджуватися на засадах принципу розширеної відповідальності виробника із забезпеченням її дієвими економічними та правовими механізмами.

Олег Недава, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, привітав учасників та зазначив, що Форум став платформою для обговорення гострих питань, пов’язаних з відходами, серед представників державних органів, громадських організацій, науковців та підприємців. Він акцентував увагу на тому, що основою причиною катастрофічного стану сфери поводження з відходами є недосконала законодавча база. Зокрема, чітко не визначено вимоги щодо поводження з відходами, відсутній механізм контролю над дотриманням вимог законодавства в цій галузі. Така ситуація зумовлює погіршення стану навколишнього середовища, перешкоджає залученню великих обсягів вторинних матеріалів у господарський обіг та стримує надходження інвестицій у цю сферу.

Кандидат економічних наук, докторант кафедри управління національним господарством Національної академії державного управління при Президентові України Олександр Ігнатенко розповів про запровадження комбінованої організаційно-економічної системи у сфері поводження з відходами кінцевого споживання продукції. Він зауважив, що основними моделями з вирішення проблем поводження з відходами кінцевого споживання продукції є:

– податкова модель, коли держава несе відповідальність за організацію системи поводження з відходами;

– принцип розширеної відповідальності, коли виробник та імпортер несуть відповідальність за перероблення та утилізацію відходів;

– комбінована модель, яка передбачає що виробник чи імпортер сплачують або податок або дотримується принцип розширеної відповідальності виробника.

Впровадження комбінованої моделі вирішення проблеми поводження з відходами кінцевого споживання продукції, передбачає запровадження податку з утилізації відходів та принципу розширеної відповідальності окремих виробників продукції, а також створення саморегулюючої організації, що є неприбутковою та гарантованим постачальником послуг із збирання, перероблення та утилізації відходів кінцевого споживання продукції.

Проект Резолюції

Програма Форуму

В розділі "Новини":

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи