Субота 23 вер. 2023
Звалище побутових відходів у с. Стецьківка – «клондайк» для шукачів металу чи екологічна катастрофа?

19 березня 2015 року Всеукраїнська екологічна ліга провела виїзне засідання на колишньому полігоні твердих побутових відходів у с. Стецьківка Сумської області.

У розгляді питання взяли участь: Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, Ігор Верниченко, голова Стецьківської сільської ради, Валентина Анохіна, депутат Стецьківської сільської ради.

IMG 0463Учасники рейду побачили наслідки активного пошуку металобрухту, який тут здійснюють під прикриттям рекультивації, зокрема верхній шар ґрунту було повністю знято, а деякі ями досягали глибини 20 метрів. Зрозуміло, що, перебуваючи в такому стані, полігон становить велику небезпеку для довкілля та здоров’я місцевих мешканців, оскільки під впливом атмосферних опадів фільтрат буде потрапляти до поверхневих та підземних водних об’єктів. Це може призвести до екологічної катастрофи регіонального масштабу, оскільки поряд зі сміттєзвалищем знаходиться джерело підземного водопостачання та р. Олешня, яка впадає у р. Псел.

IMG 0465Тетяна Тимочко зазначила, що побутові відходи на полігоні зазнають складних фізико-хімічних та біохімічних змін, що призводить до утворення та потрапляння багатьох токсичних сполук та елементів у навколишнє середовище. Підземні води, що залягають поряд з полігоном, забруднені фенолами, нітратами, важкими металами, патогенними бактеріями та гельмінтами. Тому необхідно провести аналіз води з джерел, які знаходяться поряд зі сміттєзвалищем, для визначення її якості та придатності для вживання.

IMG 0477Звалищний газ, який безперешкодно виходить з товщі полігону та потрапляє в атмосферне повітря, становить неабияку небезпеку для мешканців Стецьківки. За певних концентрацій метан та сірководень, які входять до його складу, можуть спричинити головний біль, нудоту, запаморочення та запалення верхніх дихальних шляхів.

IMG 0503Ігор Верниченко повідомив, що проблема з полігоном вже тривалий час турбує мешканців села. Ще кілька років тому селяни спокійно пили колодязну воду, проте зараз її небезпечно використовувати навіть для поливу. З настанням тепла з’являється небезпека загоряння полігону, і тоді токсичні продукти окиснення будуть отруювати повітря прилеглих територій.

Валентина Анохіна зауважила, що на полігон складно потрапити, тому що озброєна автоматами охорона не підпускає бажаючих подивитися на процес «рекультивації». Заявляючи, що це приватна територія, молодики відмовлялися представити дозвільну документацію на відновлювальні роботи.

IMG 0462Під час виїзного засідання до учасників підійшли двоє охоронців, які наполегливо просили покинути територію полігону. Вони не змогли відповісти на елементарні питання, зокрема, як називається фірма, що виконує роботи та як прізвище її керівника.

Всеукраїнська екологічна ліга звернулася до Генеральної прокуратури України щодо перевірки легальності виконуваних робіт, а також зробила запит до Головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в Сумській області з вимогою зробити аналіз води, атмосферного повітря та ґрунту поблизу полігону.

Довідково. Полігон твердих побутових відходів у с. Стецьківка було закрито ще в 90-х роках ХХ ст., проте в 2013 р. його почали незаконно розкопувати бажаючі знайти металобрухт. Процес вдалося призупинити, але 30 липня 2014 року голова Сумської обласної державної адміністрації Володимир Шульга видав розпорядження про укладання договору на виконання робіт з компанією «ІРВІГРАД» з санірування та рекультивації зазначеного полігону. Варто зазначити, що термін «санірування», який вжито у договорі, не трапляється в жодному нормативному документі, який регламентує поводження з відходами.

Розпорядження голови Сумської ОДА про укладання договору

Текст договору про виконання робіт

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи