Вівторок 21 трав. 2024
Проект Закону України № 3153 «Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»

(Прийнято у першому читанні)

Народні депутати України подали законопроект, в якому запропоновано  продовжити мораторій на перевірки підприємств у сфері господарської діяльності до 30 червня 2016 року (Проект Закону № 3153 «Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 18 вересня 2015 р.).

З серпня 2014 р. по липень 2015 р. в Україні діяв мораторій на перевірки суб’єктів господарської діяльності, в результаті якого сотні підприємців безкарно порушували вимоги природоохоронного законодавства. За цей час сталося декілька масштабних екологічних катастроф, зокрема забруднення пестицидами та гептилом м. Шостка (Сумська область), 8-денна пожежа на нафтобазі «БРСМ-нафта» (с. Крячки, Київська область), багаторазове зливання непридатних пестицидів у р. Коник (Київська область), браконьєрська вирубка лісу на території НПП «Бузький Гард» (Миколаївська область) та ін. За минулий рік знищено тисячі гектарів об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема постраждали природні комплекси долини р. Жихарець, РЛП «Краматорський», НПП «Нижньодністровський», НПП «Орільський», НПП «Ічнянський», НПП «Голосіївський», НПП «Мезинський», НПП «Дворічанський» та багатьох інших об’єктів ПЗФ. Введення мораторію на перевірки призвело до паралічу у сфері екологічної безпеки та життєдіяльності суспільства.

Мораторій на перевірки позбавляє громадян України права на безпечне довкілля та охорону здоров’я, які гарантовані статтями 49, 50 та 66 Конституції України. Внаслідок забруднення, браконьєрства, вирубки лісів та нелегальних забудов загинуть цінні екосистеми.

Заборона на перевірки підприємств не може розв’язати проблему корупції у контролюючих органах, адже необхідно  реформувати всю природоохоронну галузь у цілому.

Всеукраїнська екологічна ліга наголошує на тому, що для поліпшення стану довкілля в Україні та знищення корупційних схем у державних органах, що контролюють стан навколишнього середовища, необхідно здійснити першочергові заходи:

– забезпечити прозорість перевірок підприємств господарської діяльності шляхом залучення громадських активістів, представників територіальних громад та засобів масової інформації;

– призначати на посади державних інспекторів людей з високим рівнем професійної підготовки та досвідом роботи у природоохоронній галузі, фахівців з моральними цінностями, спрямованими за захист навколишнього середовища;

– провести люстрацію та очистити Державну екологічну інспекцію України від некомпетентних працівників та тих, хто був задіяний в корупційних схемах;

– залучити громадські природоохоронні організації до здійснення контролю за станом довкілля.

Звернення до народних депутатів України щодо поправки до ЗУ

Петиція