Неділя 14 серп. 2022
22 травня 2013 р.

22 травня голова ВЕЛ Т. Тимочко взяла участь у комітетських слуханнях на тему: «Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні», які були організовані Комітетом ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Під час засідання Т. Тимочко високий професіоналізм керівників українських громадських організацій та науковців, що висловили свою позицію, і наголосила, що об’єктивності в цьому питанні можна очікувати лише від незалежних експертів, представників громадських організацій та наукових установ. Адже Міністерство екології та природних ресурсів України останнім часом опікується не питаннями збереженням природного середовища, а інтересами бізнес-структур, не замислюючись про негативні соціальні та економічні наслідки видобування сланцевого газу в Україні.

За останні кілька років українська влада намагалася внести зміни до законодавства саме під цей проект. Так, у 2009 році був ухвалений закон про вилучення земельних ділянок, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб. У разі, якщо людина не хоче віддавати свою земельну ділянку, її забирають через суд або пропонують за неї «копійки».

Лобіювання цієї ідеї та проекту в Україні є яскравим зразком порушення Оргуської конвенції, ратифікованої Україною в 1999 році, що, сподіваємося, добре відома представникам компаній «Шелл» та «Шеврон», і положень якої вони насамперед мали б дотримуватися. Основна вимога Оргуської конвенції – оприлюднення намірів про плановану діяльність ще до ухвалення управлінського рішення.

Викликає обурення той факт, що навіть депутати Харківської і Донецької обласних рад не мали на руках тексту угоди, за яку вони голосували. В угоді зазначено, що компанія звільняється від плати за землю, воду та забруднення ресурсів начебто за рахунок компенсаційних витрат. Невідомо, хто порахував ці витрати, адже результатів фінансової експертизи ніхто не бачив. Перевірки щодо екологічних питань здійснюються лише з дозволу компанії «Шелл». Інформація, одержана в результаті перевірок, є конфіденційною. Тому про який державний чи громадський контроль діяльності цієї компанії можна говорити? Система контролю не діє, адже в системі Мінприроди України ліквідовано обласні управління охорони навколишнього природного середовища. На місцях немає органів, які професійно мають дбати про захист довкілля. Санітарну епідеміологічну службу реформують, а отже, ніхто не може гарантувати якісні та об’єктивні дослідження води, повітря, ґрунту та інших компонентів природного середовища.

Експерти і фахівці ВЕЛ до початку засідання робочої групи у Івано-Франківську підготували аналіз Проекту Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки «Олеська», між державою Україна та компанією «Шеврон Юкрейн Б. В.» та ТОВ «Надра Олеська».

Було прочитано 2143 разів